Rodzaje baterii kuchennych – którą wybrać?

Wybór baterii kuchennych powinien być dobrze przemyślany, jest to bowiem element wyposażenia, z którego korzystamy bardzo często. Napełniamy garnki, zmywamy naczynia, myjemy warzywa i owoce, płuczemy ręce. Bateria pracuje bez wytchnienia przez cały czas naszego pobytu w kuchni. Dlatego też, przed dokonaniem zakupu, warto zapoznać się z szeroką ofertą baterii dostępnych na rynku.

Rodzaje baterii kuchennych

Baterie kuchenne można podzielić na dwie podstawowe grupy ze względu na różny sposób montażu. Są to baterie sztorcowe (zwane też stojącymi) i baterie naścienne. Pierwsze instalowane są na obrzeżu zlewozmywaka lub bezpośrednio w blacie kuchennym. W tym celu należy wywiercić w podłożu odpowiedniej wielkości otwór, doprowadzić do niego instalację wodną, a następnie połączyć z baterią za pomocą elastycznych wężyków. Baterie sztorcowe są łatwe i szybkie w montażu, dzięki czemu ich popularność rośnie.

Co więcej, unifikacja rozmiaru otworów koniecznych do ich podłączenia sprawiła, że wymiana urządzenia jest równie bezproblemowa. Drugi rodzaj (baterie naścienne) montowany jest bezpośrednio do systemu hydraulicznego. Ważne, aby instalacja wodna była zawczasu doprowadzona w przewidziane miejsce, a rozstaw końcówek rur odpowiadał temu, który jest w baterii. Prace te powinno się przeprowadzić przed wykończeniem ścian. Zazwyczaj rozstaw rur wynosi 15 cm, z kolei baterie instaluje się na wysokości od 25 do 35 cm nad krawędzią zlewozmywaka. Obecnie baterie naścienne, ze względu na konieczność wcześniejszego, szczegółowego zaplanowania przebiegu rur, są mniej popularne.

Jeden uchwyt czy dwa uchwyty?

Kolejnym kryterium wyboru jest system sterowania baterii kuchennej. Możemy zdecydować się na jednouchwytowe, w których regulacja strumienia wody i jego temperatury następuje poprzez manewrowanie pojedynczą dźwignią. Wewnątrz urządzenia znajduje się ceramiczna lub plastikowa głowica, która ustawia przepływ wody. Baterie dwuuchwytowe zaopatrzone są natomiast w dwa odkręcane kurki, jeden odpowiedzialny za wodę zimną, drugi za gorącą. Każdym z pokręteł z osobna regulujemy przepływ wody. Biorąc pod uwagę, że wybór baterii kuchennej powinien być podyktowany nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością urządzenia, polecane są zwłaszcza baterie jednouchwytowe, które obsługiwać można jedną ręką.

Wylewka

Ważnym elementem baterii kuchennej jest wylewka. Jej kształt należy dobrać do wielkości zlewozmywaka, tak aby wyłapywał on bez problemu strumień wody. Powinien padać on na środek komory, nie rozbryzgując się zanadto. W kuchni konieczne jest zastosowanie wylewki obrotowej. Dodatkowo pokusić się można o zakup baterii pochylanej. Wylewki mogą być także zaopatrzone w wyciąganą rączkę prysznicową, o długości elastycznego wężyka nawet do 1,5 metra. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne, pozwala na napełnienie wiadra czy też konewki bez konieczności wstawiania ich do komory zlewozmywaka.

Podstawowe kryteria wyboru baterii kuchennych uzupełnić można o nowoczesne dodatki, takie jak pokrycie ozdobnymi, zwiększającymi trwałość powłokami granitowymi, chromowymi czy ceramicznymi. Nowoczesne urządzenia posiadają wbudowane filtry, elektroniczne wyświetlacze informujące o temperaturze wody, a także czujniki pozwalające na bezdotykowe uruchomienie.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *