Własny alkomat- czy warto mieć go w domu?

Domowy alkomat przydaje się, gdy jesteśmy czynnymi kierowcami i zdarzają się nam od czasu do czasu spotkania towarzyskie zakrapiane alkoholem lub gdy lubimy delektować się procentami do obiadu lub kolacji mając później w planach prowadzenie auta.

Posiadając to urządzenie możemy w każdym momencie upewnić się jaki mamy poziom alkoholu we krwi aby nie ryzykować zdrowia i życia swojego a także innych kierując pod jego wpływem. Nasz komfort jazdy będzie dużo większy gdy poczujemy się bezpiecznie i swobodnie za kierownicą mając dowód w postaci odpowiedniego wyniku na alkomacie.

Proponowany rodzaj alkomatu

Alkomat mimo tego, że jest to użytku prywatnego powinien posiadać certyfikat, być dobrej jakości i w porządnej obudowie. Tylko profesjonalne urządzenie będzie wskazywało nam dobry wynik, pozwalający nam lub nie na rozpoczęcie jazdy samochodem. Oczywiście jego cena może być kłopotliwa ale nie warto tracić pieniędzy na chińskie podróbki alkomatów. Lepiej dołożyć więcej gotówki i wyposażyć się z urządzenie, z którego korzystają także policjanci i staż miejska.

alkohit_logo

Rodzaje alkomatów dostępnych na rynku

Dzielą się one na dwie grupy: alkomaty które mają sensor półprzewodnikowy (elektroniczny) lub urządzenia z sensorem elektrochemicznym. Pierwsza grupa jest najbardziej popularna, także ze względu na niewygórowaną cenę. Niestety oszczędzając narażamy się na niedokładny pomiar bowiem alkomaty posiadające sensor półprzewodnikowy nie gwarantują nam dokładnych wyników. Są to raczej gadżety a nie miarodajne urządzenia decydujące o tym, czy wsiądziemy za kółko. Alkomaty elektrochemiczne są stosowane przez naszą policję więc to na pewno mówi o ich jakości. Niestety są dużo droższe ale i dokładniejsze, są też odpowiednio selektywne (pobierają próbkę alkoholu z wydychanego powietrza nie biorąc pod uwagę tego co jedliśmy lub czy paliliśmy papierosy).

Alkomat – wybór urządzenia i użytkowanie

Okazuje się, że sposób w jakim używamy alkomatu mówi nam o jego miarodajności. Przed pierwszym skorzystaniem z pomiaru należy więc zapoznać się dobrze z instrukcją obsługi i postępować według określonych w niej reguł. Pamiętać musimy o regularnym serwisowaniu sprzętu (bo nie jest to zabawka) i jego kalibrowaniu. Jeśli naprawdę potrzebujemy tego typu urządzenia warto pamiętać o tym, że jest to spory wydatek bo najlepszym wyborem jest alkomat elektrochemiczny czyli ten droższy. Cechuje się dużą dokładnością i niskimi kosztami eksploatacji w przeciwieństwie do podrobionych urządzeń tego typu. Certyfikowane alkomaty nie potrzebują szybkiego kalibrowania co ma związek z ich jakością i użytecznością.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *