Pomysłowa i tradycyjna pościel do domu – inspiracje i porady

Wybierając pościel zwracamy uwagę na dwie podstawowe jej właściwości. Po pierwsze jest to sposób wykonania, użyty materiał, miękkość i dobre wrażenie przy dotyku. Po drugie na samą kreację, wygląd, kolorystykę i detale estetyczne. Pościel musi pasować do wnętrza, uzupełniać je, nadawać charakteru lub przygaszać inne, kolorystycznie krzykliwe dekoracje. W pokoju dziecinnym funkcja wyglądu jest nawet jeszcze ważniejsza, dobrze dobrana pościel dla milusińskich to gwarancja przespanych nocy i zadowolenie naszego dziecka.

bedroom-460762_640

Do drewna świetnie pasuje pościel biała, naturalna i tradycyjna. Brak tu fantazyjnych wzorów, ale trzeba przyznać, że całość nie wygląda „płasko” i niemodnie, a wręcz przeciwnie – onieśmiela stylem. Prosta pościel bawełniana to również sposób na dobrze przespaną, przyjemną noc. Zdjęcie: pixabay.com

Cena pościeli a użyte materiały

Wybierając pościel z półki cenowej najniższej, od około 20 do 50 zł, musimy liczyć się z wykonaniem nieco gorszym. Sprzedawcy zazwyczaj zachwalają swój produkt, więc z pewnością zostaniemy poinformowani, że pościel wykonana jest w 100% z bawełny lub z satyny. W tej cenie jednak wiadomym jest, że musi ona posiadać domieszki innych, sztucznych włókien. Niemniej jednak czasem wzornictwo nawet w przypadku tak tanich pościeli, zadowoli gusta i guściki.

Pościel w cenie od 50 zł do 100 zł importowana jest od o wiele lepszych producentów. Zazwyczaj spotyka się tutaj pościele z fabryk ELWAY, Mengazi czy Cotton Word. Ładne wzornictwo, materiał przyjemny w dotyku, nawet po wielokrotnym praniu kolory nie są sprane w zauważalny sposób.

Dobrą pościel wyższej jakości i klasy kupimy w cenie od 100 zł wzwyż. Tylko w tej cenie znajdziemy pościel produkcji polskiej, między innymi marek takich, jak Andropol, Textom czy Greno.

 

2873389214_9b6cb8b662_z

Pościel flanelowa świetnie nada się do pokoju dziecka. Jest miła w dotyku i niezwykle ciepła. Łatwo się ją pierze, odporna na zabrudzenia. Ponadto wybierając pościel do pokoju dziecięcego pokusić się możemy o różne wzory i kolory, niekoniecznie do siebie pasujące – tutaj bowiem króluje malec i jego rozwijająca się wyobraźnia. Zdjęcie: www.flickr.com/photos/vintagechica/2873389214

Jakiego rodzaju materiał wybrać?

Najbardziej popularnym materiałem pościelowym jest bawełna. Niestety, w dużej mierze przypadków, z domieszkami innych sztucznych dodatków. Sama w sobie, bawełna jest materiałem naturalnym, miękkim, dobrym dla alergików. Tak samo popularna jest satyna. Po jednej ze stron występuje splot atłasowy wątkowy, a po drugiej atłasowy osnowowy, czyli ten „świecący” i błyszczący, który odpowiedzialny jest za  piękne walory estetyczne tego rodzaju pościeli.

Modne są również flanele i pościel z kory. Bardzo ciepłe, miłe w dotyku i wytrzymałe. Należy jednak pamiętać, że pod tymi nazwami kryje się po prostu bawełna tkana na różne sposoby. Dżersej wybiera się raczej rzadziej, a rzadko spotkać można również pościel z batystu, która w przeciwieństwie do tej pierwszej jest niezwykle delikatna i łatwo ją zniszczyć. Ostatecznie  każdy wymieniony materiał posiada swoje wady i zalety, ale świetnie sprawdza się w odmiennych stylizacjach i dla różnych osób.

Inspiracje dla poszukujących

Biorąc pod uwagę kolorystykę i wzornictwo materiału należy wybierać pościel tak, aby pasowała do odgórnego wyglądu sypialni.

1. W sypialni białej królować będzie biel i czerń. Proste dekoracje dopełnia się również prostym wzornictwem pościeli, która może być jednokolorowa: biała, jasno- i ciemnoszara. Na całość narzucić można koc lub pled w ciemniejszym odcieniu.

4580957459_904f498692_z

Zdjęcie: www.flickr.com/photos/mazzali/4580957459

 

2. Jako dekoracje dodatkowe często stosuje się dekoracyjne poszewki. Grubo tkana wełna z fantazyjnymi guziczkami pasować będzie w każdej sypialni, należy jedynie poszukać swojego wymarzonego koloru.

6797877135_73eb0774c1_z

Zdjęcie: www.flickr.com/photos/calliope/188713686

 

3. Pościel w powtarzające się wzory powinna być wybierana z gustem i pomysłem. Absolutnie nie pasuje do miejsc, gdzie już nadmiar jest rozmaitych i różnych elementów dekoracyjnych. Jak widać, tworzy ona bardzo silny efekt. Sypialnia ma być miejscem rozluźnienia i odpoczynku. Przy źle dobranej pościeli efekt ten będzie zaburzony, bodźce wzrokowe zbyt silne, a to wywołać może problemy z zasypianiem.

188713686_55b8240e58_z

Zdjęcie: www.flickr.com/photos/calliope/188713686

 

4. Pościel we wzory większe, wyraźniejsze, gdzie opowiada się całą historię to strzał w dziesiątkę. Zwłaszcza, jeśli całość utrzymana jest w podobnych, pastelowych kolorach, które wzajemnie się uzupełniają. Poniżej typowy przykład pościeli typu skandynawskiego. Dobrze pasuje do każdego rodzaju wnętrz.

4994684542_10d61a1ee9_z

Zdjęcie: www.flickr.com/photos/nauright/4994684542

 

Już w pokoju pościel w kroju typowo skandynawskim prezentuje się w następujący, podany na poniższym zdjęciu, sposób. Kreacja dopełniająca, ładna, nierzucająca się w oczy i przyjemna.

bedroom-405920_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

5. Pościel biała świetnie pasuje do drewna. Ale ta kolorowa również będzie spełniać swoje zadanie. Na poniższym zdjęciu widzimy pościel z kory – prezentuje się ona właśnie w ten sposób, jest lekko falowana, ale miła w dotyku, o ciekawej fakturze.

cabin-413770_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

6. Pościel atłasowa i satynowa pasować będzie do wnętrz bardziej klasycznych, ale stylizowanych na bogatsze, z większym szykiem i smakiem. Pasuje do łóżek z obiciami ze skóry, fantazyjnie zakończonymi nogami czy zagłówkami. Świetnie nadaje się do pomieszczeń w stylu wiktoriańskim i angielskim. Ładnie prezentuje się szczególnie w pomieszczeniach o barwach bardziej stonowanych i jasnych.

bedroom-389258_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *