Prysznic czy wanna? Co wybrać i dlaczego?

Projektując łazienkę najczęściej zastanawiamy się nad jednym ważnym i głównym w tej aranżacji pytaniem:  wyborem wanny lub kabiny prysznicowej. Opcją trzecią jest wybór jednego i drugiego rozwiązania jednocześnie w postaci osobnych urządzeń lub w wersji tańszej i zajmującej mniej miejsca: wanny z natryskiem i zasłonką.

Zalety posiada prysznica

Niewątpliwą zaletą prysznica są jego niewielkie rozmiary, będzie więc szczególnie pasował do łazienek dodatkowych, umieszczonych w sypialniach czy pokojach gościnnych. To wybór również dla osób mieszkających w bloku lub remontujących kawalerkę.

Korzystanie z prysznica jest również o wiele tańsze, niż korzystanie z wanny. Zużywamy sumarycznie mniej wody. Kąpiel w prysznicu to również oszczędność czasu, zazwyczaj trwa ona krócej niż w wannie. Szczególnie jest to ważne wtedy, kiedy z jednej łazienki korzysta wielu domowników, a wszyscy rozpoczynają swój dzień o jednej porze.

5192001015_3809b9b233_z

Prysznic spełnia świetnie swoją rolę w łazienkach niewielkich umieszczonych np. w sypialni. Nie potrzeba tutaj dużej wanny, która niepotrzebnie zajmowałaby miejsce, a niejednokrotnie nawet nie mieściła się w wyznaczonej przestrzeni. Zdjęcie: www.flickr.com/photos/leehaywood/5192001015

Prysznic jest łatwy w naprawie i niejednokrotnie sama kabina tańsza niż rozwiązania z wanną. Na rynku znajdziemy jednak również kabiny bardziej wielofunkcyjne i tym samym, oczywiście droższe. Prysznic może jednocześnie spełniać rolę sauny parowej oraz kabiny z hydromasażem. Statystyki sprzedaży pokazują, że częściej wybieramy właśnie prysznic, zamiast wanny, jeśli musimy wybierać spośród obu rozwiązań.

3761877701_a3858973a7_z

Końcówkę prysznica wybrać możemy zgodnie z naszymi oczekiwaniami, niektóre posiadają nawet funkcje masujące. Zdjęcie: www.flickr.com/photos/stevendepolo/3761877701

 

A może jednak wanna?

Wanna jest większa, ale w przestronniejszej łazience nie sprawia to żadnego problemu. Kąpiel staje się dłuższa i przyjemniejsza. Szczególnie przydaje się kobietom i w domu, gdzie przebywają małe dzieci. Comiesięczne kobiece dolegliwości bardzo dobrze znoszą się właśnie poprzez kąpiel w ciepłej wodzie i rozgrzanie odpowiednich partii brzucha. Podobnie jest zresztą również z innymi dolegliwościami, szczególnie chorób stawów. Kąpiel w wannie staje się kąpielą dobroczynną o działaniu leczniczym. Poza tym rozluźnia, działa kojąco i daje pole do popisu w jej planowaniu, ponieważ przygotować można np. kąpiel z eterycznymi olejkami dla dwojga, lub z kolorowymi bąbelkami dla najmłodszych.

Wannę można również zabudować w odpowiedni sposób, aby pod nią wytworzyć miejsce na przechowywanie niezbędnych łazienkowych akcesoriów i środków chemicznych.

bathroom-490781_640

Wanna mieści się również w łazience o średniej wielkości. Ładnie zabudowana, daje poczucie dobrego stylu. Zdjęcie: pixabay.com

 

2 w 1, czyli wanna i prysznic jednocześnie

W sprzedaży znajdziemy bardzo profesjonalne połączenia wanien i pryszniców. Wanno-kabina z hydromasażem to koszt około dwóch tysięcy złotych. Zajmuje tyle samo miejsca, co zwykła wanna, lecz jest tak wysoka, jak prysznic. W takich rozwiązaniach spotyka się często elektroniczne panele sterowania, specjalne wentylatory, dysze masujące, siedziska i dodatkowe wewnętrzne oświetlenie.

Rozwiązaniem prostszym jest zakupienie parawanu na wannę oraz przymocowanie prysznica powyżej. Oczywiście dookoła wanna powinna wtedy zostać obłożona kafelkami, aby przy myciu nie zalewać ścian i podłogi wodą. Parawan plastikowy, przypominający kabinę prysznicową, to koszt około 300-400 zł. Tańsze są oczywiście po prostu zasłony z różnych nieprzemakalnych materiałów. Minusem takiego rozwiązania może być mniejsza wygoda w użytkowaniu prysznica, wanna najczęściej nie ma prostego „dna”, a przy okazji łatwo się poślizgnąć.

6036441532_8e5b61dd3f_z

Wanna i prysznic w jednym, z materiałową osłonką, która jednocześnie pełni rolę dekoracyjną. Zdjęcie: www.flickr.com/photos/kerryanndame/6036441532/in/photostream/

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *