Cyklon w odkurzaczu – Dyson

Aż trudno uwierzyć, że pierwszy odkurzacz był skomplikowanym mechanizmem napędzanym benzyną i dodatkowo ciągniętym przez konia (!). W następnym latach a nawet wiekach niewiele się zmieniło. W końcu nadszedł rok 1976, kiedy to niejaki pan James Dyson wpadł na pomysł jak stworzyć odkurzacz, który nie będzie potrzebował worka i jednocześnie, zagwarantuje nam czystsze powietrze.

James Dyson doszedł do wniosku, że worek znacznie zanieczyszcza powietrze a jednocześnie, poważnie osłabia siłę ssącą odkurzacza. Posiada on wielką liczbę porów, które poddane oddziałaniu kurzu bardzo szybko się zatykają. W ten sposób siła ssąca spada, a my musimy co jakiś czas wspomniany worek wymieniać.

W odkurzaczu Dysona (nomen omen nazwanym „Cyklon”), mamy zupełnie inną zasadę. Powietrze wraz z zanieczyszczeniami wpada do wnętrza odkurzacza, a następnie dociera prostopadle do specjalnego lejka. Dlaczego lejka? Ponieważ w tym lejku, podobnie jak w cyklonie powietrze zaczyna krążyć, poddając cząsteczki kurzu bardzo dużej sile odśrodkowej. W ten sposób odrobinki kurzu uderzają w lejek, po czym spadają coraz niżej aż w końcu docierają do jego otworu i osobnego pojemnika, w którym są magazynowane aż do momentu jego wyczyszczenia.

Wielkość tej siły mogą przytoczyć obliczenia. W niższej części lejka, a więc tam gdzie ta prędkość jest najwyższa, może ona przekraczać nawet 1480 kilometrów na godzinę, co oznacza że powietrze przemieszcza się tam szybciej aniżeli dźwięk.

Najczęściej odkurzacze Dysona składają się z dwóch lejków co oznacza, że generują się w nich dwa osobne cyklony, znacznie zwiększające skuteczność odkurzania. Niektóre odkurzacze mogą tworzyć i kilkanaście takich cyklonów, uzyskując w ten sposób przeciążenie o wartości 150 000 G. Dzięki temu możliwe jest usuwanie nawet najmniejszych cząstek. Przypomnijmy, że wartość 1 G to siła, z jaką przyciąga nas Ziemia. Przy tak dużym przeciążeniu, ważylibyśmy więc 150 tysięcy razy więcej, aniżeli tu na powierzchni Ziemi.

Pomimo, że odkurzacz ten ma wiele zalet (czystsze powietrze wylotowe, niezmienialna siła ssąca itd.), posiada on również kilka wad. Należy do nich między innymi stosunkowo wysoka cena takiego odkurzacza i generowany hałas, przynajmniej w starszych modelach. Część poniesionych kosztów zwraca się. Nie musimy bowiem kupować worków.

 

agdhome-logoAGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj odkurzacze, pralki, lodówki  i wiele innych sprzętów AGD wiodących marek: Bosch, Teka, Electrolux, Zelmer i innych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *