Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Zakup odkurzacza to bardzo ważna sprawa, od której będzie zależeć, czy w naszym domu będzie czysto czy też nie. Szacuje się, że spędzamy przy odkurzaniu jeden rok z całego naszego życia, zakładając że czynność tą powtarzamy jeden raz w ciągu tygodnia. Wielu z nas, podczas zakupu odkurzacza nie zastanawia się jaki jego typ należy zakupić. Tymczasem jest to ogromny błąd, ponieważ mamy kilka ich rodzajów z których każdy ma inne właściwości i jest stworzony do innej pracy.

  1. Odkurzacze workowe – to odkurzacze, w których zainstalowany jest specjalny, wymienny worek. Do niego wpadają wszystkie śmieci, kurz itd., po czym są one usuwane wraz z workiem po jego napełnieniu. Wadą tego rozwiązania jest stopniowe zmniejszanie się mocy ssącej odkurzacza, którego powodem jest zapełnianie worka. Konieczność wymiany, następuje gdzieś po miesiącu, w przypadku gdy odkurzamy dwa razy w tygodniu.
  2. Odkurzacze bezworkowe – to odkurzacze które jak sama nazwa nie mają worka. Wszystkie nieczystości gromadzone są do jednego zbiornika, który okresowo trzeba opróżniać. Mamy więc tutaj konieczność zetknięcia się z brudem, której w przypadku odkurzaczy workowych po prostu nie ma. W przypadku tego rodzaju odkurzaczy, nie musimy kupować worków. Nie pojawia się też efekt zmniejszenia siły ssącej, ponieważ nie ma co jej zmniejszyć – śmieci, kurz itd. trafiają po prostu do pojemnika (wprawione wcześniej w ruch cyklonowy).
  3. Inne rodzaje odkurzaczy – jak na przykład odkurzacze piorące czy automatyczne.

Przy wyborze odkurzacza, nie możemy sobie zadawać jedynie pytania, czy ma on być workowy czy bezworkowy. Warto też zastanowić się, jaką on ma moc. Nie chodzi tu wyłącznie o moc silnika. Odkurzacz może być tak zbudowany, że pomimo ogromnej mocy silnika, jego siła ssąca będzie niewielka. W przypadku najmocniejszych i najwydajniejszych odkurzaczy moce te prezentują się na poziomie 2200 i 500 W, gdzie wartość pierwsza oznacza znamionową moc silnika a wartość druga – moc samego ssania. Widzimy więc, że sprawność takiego urządzenia to około 25 procent. Jak łatwo można zauważyć jest to niewiele, z tym że producenci wciąż starają się stworzyć jak najwydajniejszy odkurzacz. Warto dodać, że Unia Europejska zakazała od pierwszego września bieżącego roku sprzedawania odkurzaczy, których moc znamionowa przekracza 1600 W.

 

agdhome-logoAGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj odkurzacze, pralki, lodówki  i wiele innych sprzętów AGD wiodących marek: Bosch, Teka, Electrolux, Zelmer i innych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *