Zalety krajowych gatunków drewna

gatunki-drewnaWybór materiału na taki element domu jak schody nie jest wyborem prostym. Z racji tego, iż jest to dość kosztowna inwestycja, należy się bardzo dokładnie zastanowić, przeanalizować wszelkie dostępne opcje, rozważyć „za i przeciw”. Osoby szczególnie ceniące sobie naturalne piękno i stawiające przy okazji na ekologiczne rozwiązania, z całą pewnością zechcą wziąć pod uwagę taki materiał jak drewno. Schody drewniane to rzeczywiście wspaniała inwestycja, o ile tylko wybierzemy właściwe drewno i będziemy o schody dbać, bowiem wymagają one pielęgnacji. Na chwilę obecną wybór wśród gatunków drewna jest całkiem spory, bowiem do wyboru mamy nie tylko drewno z rodzimych gatunków drzew liściastych, ale również egzotycznych, które w większości uchodzą za bardzo wytrzymałe i solidne, a dodatkowo cechują się ciekawym wyglądem.

Niemniej, rodzime gatunki zasługują na ogromną uwagę, ponieważ swoją estetyką i wytrzymałością w niczym nie ustępują gatunkom egzotycznym, a są od nich zwyczajowo tańsze. Największą popularnością cieszą się klon, dąb, jesion, buk. Wszystkie są twarde, wytrzymałe, właściwie zabezpieczone są odporne na uszkodzenia różnego rodzaju. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to to, aby nie decydować się na sosnę, której drewno jest bardzo podatne na uszkodzenia i łatwo się wypacza oraz na drewno drzew iglastych. Schody z tych ostatnich także są robione, ale zdarza się to niezmiernie rzadko. Prześledźmy po kolei jakie właściwości i zalety mają poszczególne gatunki drewna.

Zacząć należy od najbardziej cenionego drewna jakim jest drewno dębowe. Jest to wyjątkowo wytrzymałe drewno, które dodatkowo cechuje interesujące usłojenie oraz kolorystka. Schody dębowe, będące synonimem wytrzymałości, będą służyć nam przez bardzo długie lata. Na ten gatunek drewna warto postawić, jeśli wiemy, iż schody będą bardzo mocno eksploatowane, a przecież zazwyczaj tak jest w przypadku schodów domowych. Podobne właściwości wykazuje drewno jesionowe, dlatego też jest równie godne polecenia. Dodatkową zaletą jesionu jest to, iż jest nieco tańszy od dębu. Usłojenie drewna jesionowego jest bardzo wyraźne, drewno cechuje się bogatą, ciekawą kolorystką. Warto wiedzieć o tym, iż im ciemniejsze jest drewno jesionowe, tym bardziej jest twarde.

Co z kolei można powiedzieć o drewnie klonowym? Jest to bez wątpienia drewno doskonale prezentujące się w nowoczesnych wnętrzach, jego struktura jest mało widoczna. Cechą charakterystyczną drewna klonowego jest to, iż posiada ona jasną, bladożółtą barwę.

Nie można nie wziąć pod uwagę również drewna bukowego. Zaletą tegoż drewna jest to, iż jest ono twarde, wytrzymałe, odporne na ścieranie. Obróbka drewna bukowego jest dość łatwa, dlatego też chętnie jest ono wybierane na popularne obecnie schody gięte. Drewno bukowe ma barwę jasną żółtawoczerwoną. Usłojenie jest regularne oraz bardzo wyraziste.

Bez względu na to, jaki gatunek drewna wybierzemy, musimy o schody drewniane dbać. Ich odpowiednia pielęgnacja da nam gwarancję długoletniego użytkowania, a schody wciąż będą pięknie wyglądać i cieszyć nasze oczy. Raz na jakiś czas warto przeprowadzić renowację schodów z drewna. Zarówno lakiery, oleje jak i woski mają za zadanie zapewnić ochronę naszym schodom przed wilgocią.

Autor:

Stajder - projektowanie i wykonywanie schodów klasycznych, nowoczesnych i giętych z drewna.

Stajder – drewniane schody gięte, klasyczne i nowoczesne.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *