Wino domowe-przydatne akcesoria

Samodzielny wyrób wina jest czynnością dość łatwą i przyjemną (zwłaszcza jak już dojdziemy do ostatniego etapu czyli picia) jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria umożliwiające nam produkcję na własny użytek. Istnieje wiele specjalistycznych sklepów, w których mozemy zakupić wszystkie potrzebne elementy.

Najważniejszą rzeczą jednak jest posiadanie fachowej wiedzy dotyczącej wytwórstwa, bo bez tego mozemy mieć najdroższe akcesoria a i tak nie uda nam się zrobić pysznego i aromatycznego wina. Można oczywiście zapisać się na kurs, na którym dokształcimy się w tej dziedzinie jednak aby dojść do wiedzy w szybszy sposób polecałabym zakupienie książek dotyczących wyrobu wina. Można posłużyć się jednoczesnie wiedzą zebraną w sieci, jednakże tam informacje mogą się różnić lub co gorsza wykluczać.

Podstawowy sprzęt jaki musimy mieć aby rozpocząć produkcję to gąsiory w których będzie znajdować się wino (także tam ‘dojrzewać’), rurki fermentacyjne dzięki którym odprowadzać będziemy wytwarzające się gazy, korki do butli, wężyk do zlewania już dobrego do spożycia wina oraz oczywiście butelki w których gotowe wino będzie leżakować. Istotne jest też posiadanie odpowiedniego pomieszczenia do produkcji i przechowywania wina a także dostępu do zdrowych owoców. Niektórzy wspomagają się tak zwanymi kupnymi drożdżami, jednak trzeba pamiętać że same owoce posiadają naturalne drożdże, które jednak mogą być niewystarczające, zwłaszcza jeśli chcemy nieco przyspieszyć i uszlachetnić produkcję.

Precyzując przy wyborze dużej butli w której będziemy robić wino możemy postawić na gąsior lub balon bo na te dwa rodzaje się one dzielą. Zwykle dla amatora nie ma żadnej różnicy, bo są to nazwy zamienne jednak każdy z baniaków ma swoje przeznaczenie, istnieją takie do fermentacji wyłącznie wina albo te w których możemy zrobić nalewki, piwo czy miód pitny. Dla początkujących wskazaną wielkością jest gąsior o pojemności 10 litrów, gdzie łatwiej obliczyc proporcje cukru i się nie pomylić. Także ewentualne straty przy porażce nie będą tak znaczące jak przy 30-litrowym balonie. Warto przed zakupem obejrzeć go dokładnie, żeby nie posiadał pęknięć czt chropowatości przy szyjce, bo tylko idealne jego wykonanie gwarantuje nam szczelność i udany wyrób. Reszta podstawowych akcesoriów już nie jest tak znacząca o ile będą dobrze dobrane do naszej bazy czy baniaka na wino.

Jeśli chodzi o zakup sprzętu możemy posłużyć się już zdobytą wiedzą i oszczędzając czas a także pieniądze dokonać go przez internet. Jednakże jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej warto wybrać się do stacjonarnego sklepu, w którym odnajdziemy cały ekwipunek a w wyborze pomoże nam doświadczony i znający się na rzeczy sprzedawca.

AKCESORIA DO WINA – ALEMBIK.EU

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *