Urządzanie kuchni – o czym trzeba pamiętać?

Artykuł przygotowany przez firmę timberpol.com – tworzenie okien i drzwi drewnianych

kuchniaO tym, czy wnętrze kuchenne będzie funkcjonalne i przyjazne decyduje bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest między innymi umiejętne rozplanowanie poszczególnych elementów składających się na wyposażenie kuchenne. Ważny jest także ich odpowiedni wybór. Urządzenia stanowiące wyposażenie kuchni łączą się z codziennymi obowiązkami i czynnościami w niej wykonywanymi. Dbając o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni kuchennej, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie strefy znajdujące się w kuchni. W pomieszczeniu kuchennym można bowiem wyróżnić strefę przygotowania, przechowywania, gotowania oraz mycia.

Na strefę przechowywania w pomieszczeniu kuchennym składa się między innymi lodówka, której lokalizacja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Aby zadbać o oszczędność energii elektrycznej oraz sprawne działanie lodówki, należy ulokować ją w miejscu, znajdującym się daleko od wszelkich źródeł ciepła, na przykład od grzejnika, czy kuchenki. Lodówka nie powinna znajdować się także w miejscu nasłonecznionym. Ważne jest także, aby zapewnić dobrą wentylację skraplacza, które znajduje się na tylnej ścianie lodówki. O funkcjonalności lodówki decyduje także sposób montażu jej drzwi. Do wyboru mamy możliwość lewostronnego, bądź prawostronnego montażu drzwi lodówki. Odpowiedni wybór takiego montażu pozwoli nam na dopasowanie komfortu korzystania z lodówki do konkretnego układu pomieszczenia. Jeżeli w naszej kuchni znajduje się sprzęt do zabudowy, lodówka powinna znajdować się obok szafki ulokowanej na tej samej wysokości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w takiej szafce można zamontować specjalny system koszy, nazywany cargo. Pozwala to na łatwy dostęp do wszelkich produktów, zarówno tych znajdujących się w lodówce, jak i tych, przechowywanej w temperaturze pokojowej. W przypadku małej kuchni bardzo dobrze sprawdzi się umiejscowienie lodówki pod blatem, co pozwoli na wygospodarowanie funkcjonalnej płaszczyzny roboczej. Dla większych kuchni dobrym rozwiązaniem mogą być lodówki o znacznie większych rozmiarach, a także posiadające dodatkowe funkcje. Do takich funkcji zaliczyć można między innymi dozownik schłodzonych napojów, czy kostkarkę do lodu.

Kolejną strefą w kuchni jest tak zwana strefa przygotowywania. Do takiej strefy należą również wszelkie urządzenia pomocnicze, takie jak: mikrofalówka, zmywarka, czy na przykład piekarnik. Kuchenka mikrofalowa może znajdować się na blacie, ale tylko wtedy, jeżeli znajduje się nam nim wystarczająco dużo miejsca. Można ja także zamontować w szafce, mniej więcej na wysokości rąk. Ciekawym rozwiązaniem są na chwilę obecną piekarniki oraz kuchenki mikrofalowe przeznaczone do zabudowy słupkowej. Pozwala to na komfortowe korzystanie z tego rodzaju sprzętów. W każdej kuchni niezwykle ważną rolę pełni oczywiści blat roboczy, który powinien być umiejętnie zaprojektowany. Na blacie powinno znajdować się także miejsce wykonane z materiału żaroodpornego – głównie ze względu na estetyczny wygląd blatu, a także w trosce o jego trwałość. Dobrym rozwiązaniem są na przykład płyty kamienne lub płytki gresowe. Szerszy blat okaże się doskonały w celu poprawy komfortu użytkowania wnętrza oraz sprzętu AGD, znajdującego się w kuchni.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie strefy kuchennego okna, w której można zagospodarować miejsce pracy. Może znajdować się tam zlewozmywak. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest na przykład połączenie blatu z parapetem i utworzenie jednolitej płaszczyzny. Pozwala to na zyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy. W strefie okna kuchennego znajduje się również znacznie więcej światła, co jeszcze bardziej usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków w kuchni. Jeżeli decydujemy się na montaż zlewozmywaka pod oknem, musimy zwrócić uwagę na to, aby bateria nie kolidowała zbytnio z otwieraniem okna. Wielkość zlewozmywaka jest oczywiście zależna od naszych indywidualnych potrzeb, a także od wielkości kuchni i dostępnych w niej sprzętów. Jeżeli w kuchni znajduje się zmywarka, można postawić na niewielki zlewozmywak, jedno lub 1,5-komorowy. Trzeba też pamiętać o tym, aby zmywarka nie znajdowała się w narożniku kuchni. Lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka powinny znajdować się w tak zwanym trójkącie roboczym, co zapewni wygodę oraz dużą funkcjonalność.

W dużych kuchniach doskonałym rozwiązaniem okazuje się oczywiście wyspa kuchenna, na której może znajdować się kuchenka, zlewozmywak lub płyta kuchenna. Takie rozwiązanie pozwala na ciekawy wygląd kuchni, a także jej dużą funkcjonalność. Daje to również możliwość zagospodarowania miejsca na barek, czy stoli, przeznaczony do spożywania posiłków w kuchni.

W strefie mycia niezwykle ważną rolę pełnią oczywiście zlewozmywaki, które są na chwilę obecną dostępne w wielu, przeróżnych wersjach. Mogą być one wykonane z przeróżnych materiałów, w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Zlewozmywaki należą do urządzeń najczęściej używanych w pomieszczeniach kuchennych. Dlatego też warto zadbać o ich umiejętny wybór, celem zapewnienia sobie późniejszej wygody podczas ich funkcjonowania. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż zlewu w centralnym miejscu blatu, tuż obok kuchenki oraz lodówki. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór konkretnego modelu zlewozmywaka.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *