Unia Europejska zakazuje mocnych odkurzaczy

Unia Europejska po raz kolejny dała pożywkę wszystkim eurosceptykom. Od pierwszego września jej władze zakazują sprzedaży odkurzaczy, których moc przekracza 1600 W. I choć Unia Europejska nie jest organizacją, której władze wymyślają jedynie głupie i nieżyciowe przepisy (patrz krzywizna ogórka), to dzięki takim właśnie decyzjom, wśród wielu ludzi ten stereotyp się utwierdza.

Zakaz ten jest również policzkiem dla nas, jako Europejczyków. Dzięki temu przepisowi, dowiadujemy się że władze UE mają nas za idiotów, którzy nie potrafią oszczędzać. Pomimo tego, że sami doskonale wiemy iż ceny energii rosną, władze UE muszą nas w tym myśleniu wyręczyć, odgórnie oszczędzając (za nas) energię. Historia uczy, że jakikolwiek system społeczny opierający się na rosnącej górze zakazów i nakazów nie ma prawa istnieć. Nadmiar biurokracji zniszczył już wiele państw, od Cesarstwa Rzymskiego po np. Cesarstwo Austro-Węgierskie.

Sam fakt, że Unia Europejska wspiera ideę oszczędzania energii nie jest niczym złym. Kupując już jakiś czas temu sprzęt AGD mogliśmy na nim zauważyć różne nalepki, najczęściej oznaczające klasę energetyczną danego urządzenia. Im wyższa klasa, tym więcej zaoszczędziliśmy. Mieliśmy jednak wybór pomiędzy urządzeniami z klasą A, A+ czy też B. W tym przypadku, Unia z góry zabrania nam zakupu urządzeń, które nie mieszczą się w ustalonych przez nią regułach.

W tym przepisie widać niestety esencję europejskiej biurokracji. Oto mamy zakaz zakupu urządzeń, których moc zapisana na tabliczkach znamionowych nie przekracza 1600 W. Tymczasem, zapis ten jest nieco umowny i nie zawsze musi odzwierciedlać prawdę. Przykładowo, kupujemy odkurzacz o mocy 1500 W. Może się jednak okazać, że jego cewki będą znacznie szybciej się nagrzewać, co oznacza zwiększony pobór prądu. Podobnie moc może się zmieniać, pod wpływem wartości pojawiającej się mocy biernej. Jak wiemy z fizyki, dla moc dla prądu zmiennego oblicza się ze wzoru w którym pojawia się cosϕ a więc wielkość trudna do jednoznacznego zdefiniowania.

Podsumowując, wprowadzanie jakichkolwiek zakazów odnośnie mocy sprzedawanych odkurzaczy jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych. Producenci od wielu lat zmniejszają moc produkowanych przez siebie urządzeń, ponieważ na tym polega konkurencyjność ich produktów. Niestety, Unia Europejska nie wierzy ani im, ani nam. Jedynie swoim nie do końca słusznym poglądom na życie przeciętnego człowieka.

 

agdhome-logoAGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV oferuje wiele produktów wiodących marek:  Bosch, Teka,  Electrolux,  Zelmer i innych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *