Jeśli w naszym domu musi pojawić się taki element jak schody, trzeba bardzo dokładnie zastanowić się nad tym tematem. Obecnie wybór i możliwości są tak ogromne, iż zapewne większość z nas przynajmniej początkowo nie będzie wiedziała co wybrać. Jako że jednak wcześniej czy później będziemy musieli podjąć decyzję, warto przestudiować temat, aby móc dokonać wyboru w pełni świadomie. Po pierwsze należy zorientować się, jak wiele miejsca na schody możemy przeznaczyć. Czasem przestrzeń do zagospodarowania na ten cel jest naprawdę wielka, ale bywa i tak, że miejsca jest szczególnie mało – wówczas nasze możliwości znacznie się zmniejszają. Należy pomyśleć nad kwestią materiału na schody, ich kolorystyki i stylu. Schody można stworzyć z betonu (po czym można obłożyć je drewnem bądź podłogowymi płytkami ceramicznymi), można zainwestować w schody metalowe, szklane, które mają wyjątkowo nowoczesny, lekki wygląd, czy drewniane, które cieszą się szczególną popularnością i to nie bez powodu.
Wspomniane schody drewniane, choć nie należą do opcji najtańszych, bez dwóch zdań są doskonałą propozycją. Drewno bowiem jest materiałem niesamowicie wdzięcznym i można stworzyć z niego najróżniejsze, najbardziej finezyjne, tradycyjne bądź nowoczesne schody. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na połączenie drewna ze szkłem (przykładowo szklana balustrada), możemy zyskać iście zjawiskowe schody, od których nie sposób będzie oderwać oczu. W przypadku schodów drewnianych ważne jest to, aby wybrać dobry gatunek drewna.
Warto zwrócić uwagę na drewno krajowych gatunków drzew liściastych takich jak dąb, jesion, buk, klon. Drewno na schody musi być suche (nie więcej niż 12 proc. wilgotności), gęsto usłojone i bez żadnych skaz, a wszelkie elementy nośne schodów muszą być wykonane z drewna I klasy jakości (pozostałe mogą być z II klasy). Choć zdarza się, iż schody wykonywane są z drewna sosnowego, nie jest to rozwiązanie polecane, bowiem drewno to jest dość miękkie i schody sosnowe szybko się ścierają i ogólnie nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Co do samej konstrukcji schodów, w przypadku małej przestrzeni na schody, będziemy musieli wybierać pomiędzy schodami kręconymi, kaczymi i młynarskimi. Jeśli jednak miejsca mamy więcej, a zatem na więcej możemy sobie pozwolić, warto pomyśleć na przykład nad schodami dywanowymi (bardzo nowoczesne, wygodne i stabilne!), policzkowymi, sztycowymi czy bolcowymi.
Nawet jeśli do budowy naszych schodów będziemy zatrudniać profesjonalną firmę, nie zwalnia nas to z konieczności zapoznania się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi budowy schodów, w szczególności z kwestii takiej jak wymiary, na które musimy zwrócić uwagę. Z racji tego, iż naturalny krok dorosłego człowieka wynosi około 60-65 centymetrów, stopnie naszych schodów także powinny mieć określone wymiary, aby chodzenie po nich odbywało się jak najbardziej naturalnie i było komfortowe. Szerokość stopnia musi wynosić od 25 do 32 centymetrów, zaś jego wysokość powinna oscylować w granicach od 14 do 19 centymetrów (dwie wysokości stopnia oraz jedna jego szerokość muszą odpowiadać długości naszego kroku). Schody zawsze powinny posiadać nieparzystą ilość stopni, a ich ich ilość nie powinna być większa niż 17 w jednym ciągu. Jeśli chcemy zbudować duże schody z większą ilością stopni, muszą one być rozdzielone spocznikiem.
Szerokość schodów musi wynosić minimalnie 80 centymetrów, a jeśli mamy taką możliwość, lepiej zainwestować w jeszcze szersze schody (100-110 centymetrów). Balustrada, która jest absolutnie konieczna ze względów bezpieczeństwa, musi mieć wysokość minimum 90 centymetrów, zaś rozstaw pomiędzy jej pionowymi elementami nie może być szerszy niż 12 centymetrów.
Na wszystkie te kwestie musimy zwrócić uwagę i nie bać się pytać fachowców o każdy najdrobniejszy szczegół. Prawda jest taka, że jeśli będą widzieć, iż mamy jakiekolwiek pojęcie i żywo interesujemy się tematem, nie będą nas ignorować i wykonywać swojej pracy w jakikolwiek sposób „na skróty”.
Autor: