Poradnik domowy dla Pani i Pana Domu

Codzienne życie w domu może być jeszcze łatwiejsze. Porządki, sprzątanie, zmywanie, prasowanie – wszystkie te rzeczy zabierają nam ogrom czasu, który spożytkować można o wiele ciekawiej. Najlepiej więc zawczasu zadbać o wiele podstawowych rzeczy, które ułatwią codzienne porządki i pozwolą zaoszczędzić przyszły czas. Przedstawione porady są uniwersalne i znajdą zastosowanie w każdym mieszkaniu, zarówno w męskiej kawalerce, jak i w mieszkaniu z pełną, szczęśliwą rodziną.

1. Przypalone żelazko lub garnek

Odłóżmy mocne szorowanie na bok. To tylko strata czasu. Najszybszym sposobem pozbycia się zabrudzeń i przypaleń jest nasączenie gąbki czy ściereczki w occie (lepiej użyć zwykłej gąbki kuchennej, ponieważ ma ona nieco ostrzejszą jedną stronę, wspaniale nadaje się do czyszczenia). Ocet świetnie radzi sobie z tego typu problemami. Innym pomysłem, równie skutecznym w przypadku czyszczenia żelazka, jest posypanie solą powierzchni, którą będziemy prasować. Powolnym ruchami, dokładnie prasując, jednocześnie czyścimy spód żelazka. Przypalenia znikną same po paru minutach.

2. Zepsuta żywność, nieprzyjemne zapachy w domu

Pozostawiona na długi czas żywność w miejscach, które „przechodzą” zapachem: łóżko, materiał, dobre drewno, ale również wnętrze lodówki, może przysporzyć nam wiele problemu. Szczególnie pozostawione na cieple mięso psuje się bardzo szybko, zapachy i woń wsiąkają w pobliskie tkaniny, dywany, wersalki czy fotele. Problem jest ogromny. Z pomocą znowu przychodzi nam ocet. Ma on tak silną woń, że niweluje przy tym wszystkie inne, nieprzyjemne zapachy. Wystarczy uprać wybrane przedmioty w wodzie z octem lub mocno wyszorować półki, dywan, meble octem rozcieńczonym w wodzie (stosunek rozcieńczenia należy wybrać metodą prób i błędów, w zależności od stopnia zniszczeń). Następnie mieszkanie należy dokładnie wywietrzyć, zapach octu będzie się w nim utrzymywał przez kilkanaście godzin.

stand-217579_1280

Srebro można z powodzeniem czyścić domowymi sposobami. Zdjęcie: pixabay.com

3. Czyszczenie srebrnych zastaw, łyżeczek, dodatków

Srebrne dodatki do domu bardzo szybko śniedzieją. Odziedziczone po babci, czy dziadku srebrne zastawy, świeczniki czy pięknie wyglądający samowar to oczywiście genialne dodatki do wystroju każdej kuchni. Niestety, wymagają też równie genialnego czyszczenia. Do miseczki z wodą dodajemy jedną łyżeczkę stołową amoniaku (do kupienia w każdym supermarkecie) oraz odrobinę mydła (w płynie). Całość mieszamy. Tak przygotowaną mieszaniną wycieramy srebro szczoteczką, a następnie na sucho już czystą ściereczką.

4. Przyklejone gumy do żucia

To szczególnie bolączka wszystkich mam. Przyklejone gumy do żucia do dywanów czy spodni, przez przypadek pozostawione przez dzieci, nie dają się łatwo usunąć. Jednak również na to jest prosty sposób, bez tracenia cennego czasu na energicznym czyszczeniu i nerwach. Kostkę lodu kładziemy na przyklejoną gumę. Odczekujemy aż zacznie się ona mocno rozpuszczać. Guma stwardnieje, wtedy łatwiej podważyć ją nożykiem lub powoli zeskrobać. Resztki gumy można odkurzyć, a pozostałe miejsce przetrzeć płynem do mycia z alkoholem.

berry-174282_1280

Muszki owocowe bardzo często namnażają się w pozostawionych bez przykrycia owocach i warzywach znajdujących się na blatach czy w salaterkach. Zdjęcie: pixabay.com

5. Zwalczanie muszek owocówek

Muszki owocówki to zwierzątka rozmnażające się w zatrważająco szybkim tempie. To dlatego tak świetnie nadają się do badania genetyki – nowe pokolenia powstają w oka mgnieniu. Choć w laboratorium mogą się okazać przydatne, to w kuchni raczej nikt nie chce ich widzieć. Szczególnie goście zaproszeni na obiad. Aby pozbyć się muszek owocówek raz na zawsze, warto zastosować się do paru rad. Dokładnie czyścimy całą kuchnię, szczególnie blaty, kosz na śmieci i kuchenkę. Wyrzucamy wszystkie owoce i warzywa, na których muszki żerują (z pewnością zawierają one już nowe jaja). Następnie do kieliszka wlewamy ocet, można wymieszać go z płynem do mycia naczyń o owocowym zapachu. Muszki same zlecą się do źródła tego niepowtarzalnego dla nich zapachu. Na drugi dzień nie będzie po nich śladu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *