Konstrukcje nośne schodów i ich rodzaje

Wybierając schody do domowych pomieszczeń nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na ich estetykę, na to, aby idealnie pasowały do wnętrza i reszty wyposażenia. Oczywiście także jest to sprawą bardzo istotną, bo w końcu powinniśmy czuć się dobrze we własnym domu i jego wystrój powinien cieszyć nasze oczy, ale sprawą zdecydowanie najważniejszą jest przecież nasze bezpieczeństwo, a zaraz po nim wygoda chodzenia po schodach, a także możliwość utrzymania schodów w czystości i dobrym stanie technicznym. Zanim podejmiemy jakąkolwiek ważną decyzję, z całą pewnością będziemy porozumiewać się z ekspertami, ale warto posiadać również nieco własnej wiedzy i wyobrażenia na temat konstrukcji nośnej schodów.

Konstrukcje nośne są bardzo różne, do najbardziej popularnych należą schody dywanowe i policzkowe, ale do wyboru mamy także takie konstrukcje jak między innymi schody osiodłane, sztycowe, bolcowe, spiralne. Co kryje się pod tymi, prawdopodobnie dla wielu osób obco brzmiącymi nazwami, czym poszczególne konstrukcje się charakteryzują?

Schody dywanowe posiadają taką samą grubość stopni oraz podstopni, nie mają nosków. Tego rodzaju schody zakotwicza się w ścianie przy pomocy metalowych wsporników. W tej sytuacji bieg schodowy odsunięty jest od ściany o około 2-3 centymetry. Z tegoż powodu, iż schody dywanowe nie mają policzków, podczas sprzątania należy uważać, aby nie zabrudzić ściany. Schody dywanowe są dość trudne w montażu, a także w samym wykonaniu. Są to schody bardzo popularne między innymi z tego względu, iż ich wygląd jest niesamowicie nowoczesny, nie widać żadnych połączeń. Właśnie dlatego schody te zwane są dywanowymi. Zanim zdecydujemy się na takie schody, musimy mieć pewność, iż nasza ściana jest odpowiednia do ich zakotwiczenia. Musi to być ściana stabilna (przykładowo betonowa), bo to będzie wpływało na stabilność samych schodów. Należy mieć na względzie także to, iż schody dywanowe potrzebują stosunkowo dużo miejsca. W związku z tym rozwiązanie takie zupełnie odpada, jeśli nie mamy wiele przestrzeni do zagospodarowania.

Jeśli chodzi o schody drewniane osiodłane, zwane także nakładanymi, są one uznawane za konstrukcję stabilną. Stopnie schodów nakłada się na policzki wycięte schodkowo. Podobnie jak w przypadku schodów dywanowych, są one odsunięte nieco od ściany i nie posiadają policzków, co może nastręczać pewne trudności w utrzymaniu czystości ściany. Kolejny rodzaj konstrukcji to schody osiodłano-policzkowe. Ta konstrukcja z kolei uznawana jest za bardzo stabilną. Od schodów osiodłanych różnią się tym, iż od strony wewnętrznej posiadają policzek, dzięki któremu ściana nie będzie ulegać zabrudzeniu.

Schody policzkowe są bardzo popularne, ponieważ są wyjątkowo stabilną konstrukcją, a do tego są wygodne, bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Stopnie w takich schodach mocowane są do dwóch policzków nośnych, sam policzek także mocowany jest odpowiednio do ściany. Schody sztycowe zwane również policzkowo-bolcowymi są schodami, które na pewno zachwycą osoby uwielbiające nowoczesne i lekkie w wyglądzie wyposażenie wnętrza. Z jednej strony stopnie połączone są z policzkiem, dzięki któremu ściana się nie zabrudzi, zaś z drugiej strony połączone są bolcami pionowymi, przykładowo drewnianymi lub metalowymi. Jeśli bardzo zależy nam na wyjątkowo lekkim, eleganckim i nowoczesnym wyglądzie schodów, możemy zdecydować się na schody bolcowe. Od poprzednich omawianych różnią się w wyglądzie tym, iż nie posiadają policzka. Zakotwicza się je w ścianie, dlatego też musi ona być stabilna.

Jeszcze jednym przykładem konstrukcji są schody spiralne, czy inaczej mówiąc kręcone. Są one bardzo efektowne, ale nie należy ukrywać tego, iż niezbyt wygodne i mało funkcjonalne. Świetnie nadają się jednak do wnętrz, gdzie przestrzeń przewidziana na schody jest niewielka i siłą rzeczy montaż innego rodzaju schodów nie wchodzi w grę. Stopnie mocowane są do specjalnego słupa.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *