Jak zrobić samemu saszetki zapachowe? To niezwykle proste!

Zapachowe saszetki do domu to jeden z milszych i fajniejszych dodatków, który przygotować można całkowicie samemu. Saszetki takie zakupić można w każdym większym supermarkecie, znanych drogeriach, a także w specjalnych sklepikach z orientalnymi dodatkami do mieszkań lub sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą mydełek, szamponów, czy właśnie zapachowych torebek. Ceny różnią się diametralnie. Od najtańszych saszetek za ok. 3,99 za sztukę, aż do 24,99 za sztukę (faktycznie znaleźliśmy taką cenę w jednym ze sklepów internetowych). Poza tym, producenci zapachowych dodatków prześcigają się w wymyślaniu im osobnych zastosowań: do szafy, do samochodu, do butów, do odkurzacza… Podczas gdy wszystkie z nich spełniają jedną i tą samą funkcję, mogą być stosowane zamiennie.

reiss-bag-174831_640

Domowe zapachowe saszetki mogą wyglądać właśnie tak. Zdjęcie: pixabay.com

Dlaczego warto zrobić saszetki samemu?

 1. Po pierwsze: z oszczędności. Jak wskazaliśmy ceny rynkowe saszetek zapachowych są dość wysokie, wydalibyśmy majątek chcąc kupić parę najtańszych sztuk, do wszystkich szafek i pomieszczeń w domu, a ponadto następnie regularnie je wymieniać.
 2. Po drugie: domowe saszetki z naturalnych składników dłużej zachowują swoją woń, mocniej wypełnia ona pomieszczenia.
 3. Po trzecie: to świetna, rozwijająca i manualna zabawa! Saszetki przygotowywać można również z dziećmi w ramach wspólnych plastycznych i manualnych zabaw.

Jak zabrać się do pracy, co przygotować?

Na początku warto przygotować zapachy, które chcemy wykorzystać w naszych saszetkach. Poniżej umieszczona została lista ciekawych zapachów, które można znaleźć w każdym domu, a ponadto łatwo je przygotować. Bodaj najprostszą saszetkę zrobimy wykorzystując świeże mandarynki i pomarańcze, oraz jedną cytrynę. Owoce obieramy ze skórki. Następnie skórki przesypujemy do plastikowego pojemnika lub słoiczka. Zamykamy w zaciemnionym miejscu, bez dostępu do wilgoci (można podłożyć również na kaloryferze lub bezpośrednio pod nim). Już po paru dniach skórki staną się twardsze, wyzbędą się wody, nadal zachowując cudowną woń. Tak przygotowane posypujemy zieloną herbatą z torebki, lub dodajemy parę ziarenek niemielonej kawy.

coffee-264289_640

Ziarenka kawy posiadają niezwykle kuszący i mocny zapach. Nie każdy jest jednak jego zwolennikiem. Zdjęcie: pixabay.com

Ciekawe zapachy do wykorzystania

 • jabłko
 • cynamon
 • pomarańcze i mandarynki
 • kwiaty polne
 • róża
 • jaśmin
 • goździk
 • lawenda
 • cytryna
 • kawa i zielona herbata
 • mięta

Wykorzystać można również gotowe olejki zapachowe do kupienia w większych sklepach lub na internetowych aukcjach. Za komplet olejków zapłacimy około 12 zł. Zapachowymi olejkami można skraplać przygotowane własnoręcznie saszetki, co wzmocni ich zapach i długość użycia.

abstract-83139_640

Do przygotowania zapachowej saszetki użyć można gotowych torebeczek po herbacie czy ziołach. Czasami naprawdę ładnie wyglądają, a przy tym łatwo umieścić je w pożądanych przez nas miejscach. Zdjęcie: pixabay.com

Jak przygotować saszetkę?

Osobno przygotowujemy torebeczkę z lnu lub pięknie wyglądający ozdobny słoiczek. Len jest bardzo tanią tkaniną, a świetnie zachowuje przesiąknięte w nim zapachy. W dodatku ładnie wygląda. Kawałek materiału zszywamy po trzech stronach. Do środka wsypujemy wcześniej przygotowaną mieszaninę zapachów. Torebeczkę lekko zamykamy kolorowymi wstążkami, dodatkami z bibuły czy muliny.

Zamiast saszetki wybrać można pięknie wyglądający słoiczek, który możemy ozdobić farbkami lub przewiązać wstążką i pozostawić w pokoju na półce. Wydobywający się z niego aromat będzie naprawdę cudownie wypełniał całe pomieszczenie.

IMG_7768-1300x866

Słoiczki z przygotowanymi pomarańczami. Zdjęcie: picjumbo.com

Jak użyć saszetek zapachowych?

 • można włożyć je do szafek, szaf czy półek, gdzie trzymamy ubrania
 • przygotowaną mieszaninę można wciągnąć odkurzaczem, będzie się z niego wydobywać ładny, orzeźwiający zapach podczas odkurzania
 • małe, otwarte saszetki można włożyć do butów, zabiją wszystkie nieprzyjemne zapachy
 • większe saszetki umieścić można w koszach na pranie
 • każdą saszetkę czy słoiczek pozostawić można w pomieszczeniu, które będzie odtąd ładnie pachnieć
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *