Jak zabezpieczyć książki w bibliotece?

Książki znajdujące się w każdej bibliotece narażone są na ogromne zniszczenia. Często spotykamy się z książkami, które są podarte, poplamione, czy rozklejone. Nie zawsze musi to wynikać z nieumiejętnego użytkowania tych książek. Niektóre z nich są już po prostu bardzo stare. Zniszczenia te są niestety na porządku dziennym i trudno ich uniknąć. Można jednak podjąć pewne działania, które zabezpieczą książki przez dalszymi, większymi zniszczeniami. Warto przedłużyć żywotność tak cennych książek.

Pierwszym działaniem zmierzającym do ochrony książek przed dalszymi zniszczeniami, powinno być przede wszystkim ich oprawienie. Wybierając konkretną folię do oprawy, warto zwrócić uwagę na jej szerokość w rolce. Ekonomicznym rozwiązaniem okazują się folie do oprawy nieklejące. Są łatwe do wymiany w przypadku zniszczenia, czy ubrudzenia.

okladka-wzmacniajacaZdecydowanie częstszym rozwiązaniem do oprawy książek okazują się folie samoprzylepne. Można je kupić w różnorodnych wersjach, dzięki czemu łatwo dopasować optymalną wielkość. Do wyboru mamy folie matowe lub błyszczące. Nadają się one doskonale do zabezpieczenia książek. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości folii, warto unikać tej, posiadającej w swoim składzie cząsteczki metali ciężkich.

W ofercie folii samoprzylepnych znajdziemy wersje przezroczyste oraz kolorowe. Jeżeli oprawiamy książki dla dzieci, zeszyty lub podręczniki, wersja kolorowa zdaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem. W przypadku egzemplarzy pojedynczych, bardzo cennych i wartościowych, warto postawić na bardziej trwałe i mocniejsze rozwiązanie. W tym celu stosuje się na przykład oprawy wzmacniające, które chronią okładki przed zabrudzeniami, a dodatkowo usztywniają je i zapewniają większą odporność na zagięcia, czy wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Oprawa jest niezwykle ważna, jeżeli zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu książek przed zniszczeniami. W każdej bibliotece powinno stosować się jeszcze regularną kontrolę książek, które wracają na półki po wypożyczeniu. Warto zadbać także o zapewnienie możliwie dużej ilości miejsca na wszystkie zbiory. O zniszczeniu książek w znacznym stopniu decydują również pewne warunki atmosferyczne, a więc nasłonecznienie, czy wilgotność. Warto zatem pomyśleć o ochronie książek również w takim aspekcie.

ramykulturyMateriały, meble i akcesoria dla bibliotek i muzeów :: RamyKultury.pl

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *