Jak wybrać sofę do salonu? 7 inspiracji

Sofa jest jednym z mebli wypoczynkowych. Musi być wybrana przede wszystkim w taki sposób, aby spełniała nasze wymagania właśnie w tej sferze: ma być wygodna zarówno do siedzenia, jak i leżenia, odpowiednio wysoka do oglądania telewizji i zjedzenia szybkiego posiłku przy stoliku do kawy. To także mocny element charakteryzujący wnętrze, jej wygląd będzie nadawał ton innym dodatkom. Podług sofy i mebli będziemy wybierali inne elementy wystroju.

Niezbędnik – o  czym należy pamiętać wybierając i kupując sofę

  • Wymiary muszą się zgadzać. Wybierajmy takie meble, które mają w wymiarach o około 3-5 cm mniej, niż wymierzone przez nas miejsce. Lepiej zachować kilka centymetrów w rezerwie, niż później myśleć nad przerabianiem mieszkania lub przedmiotu.
  • Wybierając sofę zwrócić uwagę musimy również na rodzaj tapicerki oraz materiał, z którego zostanie ona wykonana. Skóry oraz tworzywa sztuczne dodatkowo mogą zostać pokryte warstwą poliuretanu, który ochrania przedmiot przed wilgocią i zalaniem, łatwo się również czyści i uodparnia przed przetarciami i zatarciami.
  • Wypełnienie sofy to również rzecz bardzo ważna. Po pierwsze to właśnie wypełnienie odpowiedzialne jest za komfortowe lub całkowicie niekomfortowe jej użycie. Sofa powinna się również ładnie odkształcać po wstaniu. Niektóre z materiałów niestety szybko się „zużywają” i w wersalkach powstają bardzo nieprzyjemne estetycznie „wklęśnięcia” i dziury.
  • Kiedy mowa o wypełnieniu, nie można zapomnieć również o zamontowanych w sofie sprężynach, które również odpowiedzialne są za odkształcanie się materiału, a przy tym dają poczucie wygody. Dobre z nich to na przykład sprężyny bonelowe.
  • Musimy zastanowić się również nad tym, czy sofa ma nam służyć, chociaż okazjonalnie, także do spania. Powinna wtedy być wyposażona w funkcję typu clic-clac, czyli zamieniać się szybko w typową wersalkę.
  • Kształt kanapy należy dopasować do wnętrza. Zastanówmy się, czy ma to być sofa z narożnikiem, czy prosta. Warto również przeanalizować kupno całego kompletu lub dodatkowych foteli z tej samej, pasującej serii producenta.

Inspiracje dla poszukujących dobrze i efektownie wyglądającej sofy

1. Sofa biała ze skóry lub ekoskóry. Można ją dostać w wielu kolorach. W tej formie jest „puszysta”, daje poczucie miękkości. Oparcie w kilku miejscach jest pikowane, tapicerka wygląda schludnie i nowocześnie, ale zarazem daje poczcie klasyczności ze względu na niewielką ilość dodatków i elementów dekoracyjnych. Oparcia proste.

living-room-437205_640

Zdjęcie: pixabay.com

2. Sofa do mieszkania minimalistycznego, narożnik. W tym wydaniu w kolorze czarnym, ale wielu producentów kusi również kolorami nieco bardziej krzykliwymi, które świetnie nadają się do ożywiania nowoczesnego, zimnego wnętrza. Oparcia wykonane dość finezyjnie, ciekawie rozwiązane zakończenie sofy i dodatki w postaci srebrnych nóżek.

sofa-184551_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

3. Sofa materiałowa w dwóch typach. Styl dawny przypominający aranżacje naszych babć i prababć. Angielskie wykończenia i dekoracje. Całość na pograniczu stylów, ale sofy bardziej pasujące do pomieszczeń tradycyjnych. Miękkie, ciepłe, miłe w dotyku. Świetne do wykorzystania z pledami i narzutami. Tego typu wykończenia lubią dekoracje w postaci wielu poduch i mniejszych poduszeczek.

living-room-389264_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

4. Sofa ze sztruksu, zazwyczaj w kolorach beżowych i brązowych. Mniej miła w dotyku niż atłasowy materiał, ale miękka i ciepła. Sofy tego typu mogą się szybko brudzić, dlatego należy zadbać o to, aby wybrać produkt odpowiednio zabezpieczony. W tym wydaniu sofa posiada rozkładaną część, która tworzy z niej przyjemną i przestronną wersalkę dla dwojga.

living-room-375653_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

5. Ogromne sofy ze sztucznego materiału przypominającego skórę, ale będącego mniej chropowatym. Są tak samo odporne na zabrudzenia, ale w materiałach mniejszej jakości zdarzają się pęknięcia w wyniku naturalnego zużycia. Naturalne brązy i pastele pasować będą do wnętrz ze stylem, nieco większych przestrzenią np. do pięknego studia lub zabudowy loftu.

living-room-332212_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

6. W pokoju codziennym sprawdzą się sofy-fotele ustawiane dookoła małego stolika na kawę, przy którym zasiadać mogą goście. Podobnie wykonane meble nie wgniatają się i są dosyć solidne. Stelaż zazwyczaj jest wykonywany z mocnego drewna. Niestety nie mają one możliwości rozłożenia. Wielu producentów daje możliwość wyboru nie tylko koloru obicia, ale również wybarwienia elementów drewnianych.

living-room-162674_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

7. Jak widać, nowoczesne i bardzo modernistyczne wnętrza, również świetnie wyglądają z dobrze dobranym kompletem sofy i foteli. Na załączonym zdjęciu widzimy komplet wykończony srebrnymi dodatkami – wielkie oparcia są twarde i mocne, raczej nie tworzą przytulnego nastroju. Sama sofa obita jest błyszczącym i lekko wgniatającym się materiałem, nieco śliskim ale szykownie krzykliwym. Kolor również niecodzienny – mocny i ciemny błękit wpadający w szary melanż. Całość, trzeba przyznać, robi piorunujące wrażenie. Miłych poszukiwań własnej inspiracji!

 

apartment-416039_640

Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *