Jak wybrać dobre żelazko?

Żelazko, to chyba jedno z najważniejszych urządzeń AGD w naszym domu. Dzięki niemu, nasze ubrania wyglądają lepiej, szczególnie po trudnym dla nich procesie prania. Jakie więc żelazko wybrać?

  1. Na początku zastanówmy się jakiego żelazka poszukujemy. Oczywiście większość z Was powie że parowego. Problem polega w tym, że żelazka te dzielą się na kilka rodzajów. Oczywiście najczęściej spotykanym rodzajem są żelazka z uderzeniem pary. Mamy więc zbiornik z wodą, (dosyć niewielki) i przycisk dzięki któremu pod sporym ciśnieniem jest emitowana para wodna. Innym rodzajem żelazka są te z wytwornicą pary. Nie oferują one jednorazowych i krótkotrwałych uderzeń, lecz produkują parę na bieżąco, dzięki czemu możemy sami wybrać jak długo para ma być emitowana. Żelazka możemy też podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje mają na stałe przytwierdzony przewód, którym dostarczana jest energia. Gdy żelazko się rozgrzeje do wymaganej temperatury, bimetal rozłącza obwód, tym samym ratując całe urządzenie przed przepaleniem. Żelazka bezprzewodowe posiadają specjalną stację dokującą podpiętą do sieci. Gdy temperatura żelazka zaczyna spadać, wkładamy go do stacji tym samym na nowo rozgrzewając jego podstawę. Warto też dodać, że niektórzy producenci oferują małe żelazka turystyczne, odpowiednie na wojaże, szczególnie w niedostępne miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są też żelazka systemowe, które składają się z osobnej wytwornicy pary i osobnego elementu grzejnego. Takie żelazka możemy znaleźć np. w pralniach.
  2. Gdy już wybierzemy interesujący nas rodzaj żelazka, zastanówmy się jaką ma mieć ono „stopę”. Najlepiej, gdy jest zwężana do góry, wtedy łatwo wyprasujemy wszystkie niedostępne miejsca. Wybierajmy też urządzenia ze stopami ze stali szlachetnych. Uważajmy też na to, jaką są one pokryte powłoką. Bardzo dobre efekty daje np. ceramika, która pozwala na dobry poślizg i nie zaciera się. Aluminium i teflon szybciej się zacierają. Z kolei szafir jest niezwykle twardy, ale zmniejsza poślizg.
  3. Pamiętajmy też o parametrach czysto technicznych a więc mocy żelazka i ilości wytwarzanej pary. Dobierajmy też takie urządzenia, które rozgrzeją się do temperatury odpowiedniej dla każdego materiału (150 stopni – wełna, jedwab; 200 – tkaniny lniane i bardzo wygniecione).

 

agdhome-logoAGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj żelazka, odkurzacze, pralki, lodówki  i wiele innych sprzętów AGD wiodących marek: Bosch, Teka, Electrolux, Zelmer i innych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *