Jak wybrać dobrą pralkę?

Wybór pralki to nie tylko wypad do sklepu, zakup najtańszego modelu i jej dalsze użytkowanie. To szereg istotnych czynności, które muszą być wykonane, aby zakup ten nie był dla nas uciążliwy i w pełni odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

  1. Pojemność – to wbrew pozorom bardzo istotny parametr. Określa on, ile jednorazowo możemy włożyć do bębna prania, bez ryzykowania uszkodzenia pralki. W sprzedaży są zwykle modele o pojemności 3-10 litrów. Te pierwsze to pralki dla osób mieszkających w pojedynkę. Często spotykane „pięciolitrówki” to z kolei idealne rozwiązania dla małych rodzin i par. Większa pojemność jest zarezerwowana dla rodzin wielodzietnych (szczególnie z małymi dziećmi). Pamiętajmy jednak o tym, że producenci często podają maksymalną masę prania. W tym przypadku masa wkładanych tworzyw sztucznych, wełny, bawełny itd. będzie różna.
  2. Klasa energetyczna – to parametr, który świadczy o wydajności i efektywności danej pralki. Klasa A+++ oznacza pralki najbardziej efektywne a klasa D – najmniej. Warto wybrać pralki w których stosunek efektywności i ceny jest dla nas najkorzystniejszy. Klasy A i A+ są pod tym względem najlepsze.
  3. Ważnym parametrem jest też pobór wody. Jest on najczęściej podawany w rozkładzie rocznym i powinien wynosić około 9000 litrów (zakładając, że wykonujemy w ciągu roku 200 cykli prania).
  4. Sprawdźmy jak wysoki poziom hałasu emituje nasza pralka. Zwykle jest to 50 db podczas prania i 70 podczas wirowania. Uważajmy na równomierne ustawienie pralki. Nawet najcichsza pralka, jeśli będzie krzywo ustawiona, może podczas wirowania zacząć się poruszać co wiąże się z trzaskami i sporym hałasem.
  5. Wybierzmy też taki rodzaj pralki, który nam odpowiada. Jeśli szukamy automatu, musimy liczyć się z wyższymi kosztami i sporym zużyciem wody. W przypadku pralki tradycyjnej (wirnikowej) koszty będą niższe, trwałość będzie wyższa, ale wszystkie praktycznie prace będziemy musieli wykonać ręcznie.
  6. Przeanalizujmy też, czy pralka ta ma być ładowana od góry czy od przodu. Pierwsza oferuje nam większą pojemność i mniejsze rozmiary. Druga to z kolei możliwość np. wykorzystania górnej powierzchni pralki jako półki.
  7. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie, wybierzmy pralkę typu slim. Jest to pralka o niewielkich rozmiarach, która zabiera mniej miejsca, lecz niestety nie ma tak dużej pojemności jak jej większe odpowiedniczki.
  8. A może pralko suszarka? Produkt ten warto wybrać, jeśli nie mamy miejsca na powieszenie naszych wypranych ubrań. Niestety, są one mniej ekonomiczne ze względu na zwiększone zużycie energii elektrycznej.

 

agdhome-logoAGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj pralki  i wiele innych sprzętów AGD wiodących marek: Bosch, Teka, Electrolux, Zelmer i innych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *