Jak przechowywać przyprawy? Pojemniczki dla każdej kuchni

Prawidłowe przechowywanie przypraw ma dwie podstawowe zalety: po pierwsze, nasze przyprawy zawsze będą smaczne i aromatyczne, a co za tym idzie, przygotowywanie dania będą kusiły przepięknymi zapachami. Po drugie, ciekawe rozwiązania, które można zastosować w kuchni, dodadzą jej stylu, charakteru lub uczynią to pomieszczenie bardziej przytulnym.

Przyprawy1

Przyprawy przechowywać można w pojemniczkach, w których je zakupiliśmy. Najlepiej aby były one szczelnie zamknięte. Umieszczenie w szafce pozwoli na zachowanie odpowiednich parametrów ich przechowywania: brak słońca, wilgoci, ogólna suchość. Zdjęcie: pixabay.com

 

Parę rzeczy o przechowywaniu przypraw, które należy zapamiętać

  • Przypraw nie wykładamy na parapety, stoliki i blaty w pobliżu okien. Nie wolno wystawiać ich na działanie promieni słonecznych. Przyprawy lepiej przechowuje się w miejscach zacienionych, absolutnie nienasłonecznionych. Pozwoli to na zachowanie ich naturalnego koloru, aromatu i mocy.
  • Drugą ważną zasadą jest przechowywanie przypraw z daleka od źródeł gorąca. Nie wolno stawiać ich w pobliżu kuchenki, kaloryferów czy ponownie – tam, gdzie będą je sięgały promienie słońca. Przyprawy przechowujemy w miejscach suchych, zimniejszych.
  • Najlepszym sposobem przechowywania przypraw jest wsypanie każdej z nich do oddzielnego, hermetycznie zamykanego pojemniczka. Pozwoli to na zachowanie świeżości przez długi czas, aromaty nie „uciekną” i zostaną zamknięte wraz z samą przyprawą. Przy otwarciu pudełeczka czy słoiczka poczujemy mocny zapach i woń przyprawy, która dodana do dania z pewnością spełni swoją powinność – będzie świetnie smakować!
  • Przyprawy przechowywane w torebeczkach bez zamknięcia bardzo szybko wietrzeją. Ich aromaty i zapachy mieszają się ze sobą. Przechowywane przypraw w ten sposób, szczególnie w miejscach bardziej wilgotnych, doprowadzi do ich „zepsucia”. Zmianie ulec może nie tylko zapach, ale i sama „konsystencja” przyprawy, proszek często się zlepia, a niekiedy zachodzi pleśnią.
Przyprawy2

Lepiej unikać przechowywania przypraw w sposób widywany w dużych sklepach, na wystawach, targach czy bazarkach. Tak przechowywane przyprawy szybko wietrzeją i tracą swoje aromaty mieszając się z innymi. Zdjęcie: pixabay.com

 

Pojemniczki dodawane do przypraw w sklepie

Niektórzy producenci przypraw od razu sprzedają swoje produkty w szczelnie zamykanych pojemniczkach. Cena takich przypraw jednak znacznie przewyższa ich wartość. Za pieprz w pojemniku zapłacimy średnio około 5 zł, podczas gdy za pieprz w torebce w cenie dyskontowej nawet 0,49 groszy. Różnica jest ogromna, dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o sposobie przechowywania przypraw w swojej kuchni. Pojemniczki przygotować możemy sami, a następnie tylko wymieniać kupowane przyprawy. Należy pamiętać, że przyprawy takie,  jak pieprz biały czy czarny, gałka muszkatołowa czy cynamon kupić możemy wraz ze szczelnie zamykanym pojemniczkiem z młynkiem. To świetne rozwiązanie, ponieważ przyprawę mielimy dopiero przed dodaniem jej do naszego dania. Mamy więc większą ingerencję w zachowanie jej walorów smakowych.

Przyprawy4

W sklepach kupić można specjalne pojemniczki, nieco bardziej dekoracyjne. Jak na załączonym zdjęciu, subtelne malowania i ładne wykończenia powodują, że tak prosty dodatek do kuchni, jak pojemniczki na przyprawy, może dodać jej sporo uroku i magii. Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *