Jak efektywnie oraz szybko sprzątać łazienkę i kuchnię?

Sprzątanie mieszkania przysparza ludziom wiele problemów. Po pierwsze podział domowych obowiązków zwykle jest dość płynny. Łatwo z tego względu o kłótnie. Po drugie sprzątanie zabiera nam mnóstwo czasu, a przez to okropnie nas męczy. Jak więc sprzątać z głową? Dobra muzyka, wolne popołudnie i… gąbka lub ściereczka do ręki. Zaczynajmy!

 

W jaki sposób sprzątać lodówkę? Jak zacząć?

Lodówka bardzo szybko przechodzi zapachami przechowywanych w niej potraw. Co więcej, one same przechodzą nawzajem swoim zapachem. Z tego względu trzymajmy się sztywnych zasad przechowywania żywności. Każda półka niech kryje coś innego. Na jednej półce stawiajmy produkty, które absolutnie do siebie pasują. Zawsze używajmy pojemniczków na żywność, szczególnie w przypadku produktów, które mają mocny zapach, a zostały już wcześniej otwarte.

Lodówkę sprzątajmy, jak radzą eksperci – np. Kim Woodburn i Aggie MacKenzie w książce „Porządek musi być” – raz na tydzień przed większymi zakupami. Przed sprzątaniem lodówki należy ją wyłączyć i wyjąc z niej wszystkie produkty. Wtedy też robimy selekcję: co wyrzucić, a co zostawić. Jeśli w lodówce unosi się nieprzyjemny zapach wstawić można do niej miseczkę z sodą oczyszczoną lub mieloną kawą. Pochłonie to nieprzyjemny zapach.

refrigerator-359615_640

Trzymanie w lodówce produktów różnego rodzaju tuż obok siebie nie jest najlepszym pomysłem. Należy pamiętać również o zamykaniu otwartego jedzenia w pojemniczkach na żywność (w sklepach z produktami do domu kupimy takie pojemniczki już za 1,99 za sztukę). Zdjęcie: pixabay.com

 

Kamień w toalecie i na metalowych częściach w kuchni lub łazience

Prostym domowym sposobem usuwania kamienia np. na kranach jest użycie coca-coli lub podobnych napojów. Cola również świetnie usuwa rdzę i wszystkie „mocne” zabrudzenia. Świetnie nadaje się do czyszczenia toalet, gdzie kamień zbiera się w dość dużych skupiskach.

cleaning-268091_640

Zabrudzony i zardzewiały kran warto przetrzeć gąbką lub ściereczką z colą. Efekty będą widoczne już na pierwszy rzut oka. Osad z wody usunąć możesz używając soku ze świeżej cytryny. Następnie na sucho przetrzyj kran szmatką. Zdjęcie: pixabay.com

 

Sprzątanie łazienki. Zacieki z wody i kafelki 

Kafelki na ścianach łatwo przecierają się zwykłymi kuchennymi gąbkami. Przy czyszczeniu szkła lub plastiku przy prysznicu lepiej użyć jednak papierowych ręczników. Świetnie czyszczą zabrudzenia i zacieki z wody, a przy tym nie zostawiają smug. W ten sam sposób czyścimy lustra.

Plamy z pleśni na kafelkach najłatwiej usunąć octem. Mocne plamy i zabrudzenia czyścimy czystym octem, mniejsze – octem rozcieńczonym w wodzie. Co prawda, ocet kuchenny ma dość mocny i nieprzyjemny zapach, ale powoli w sklepach pojawiają się także octy myjące bez mocnego zapachu. Podobne zabrudzenia usunie się również przy użyciu amoniaku.

Tłusty nalot na kafelkach usuniemy przy użyciu zwykłej gąbki oraz mieszaniny wody z solą emską i płynem do mycia naczyń.

sponge-52111_640

Proste kuchenne gąbki świetnie sprawują się przy czyszczeniu naczyń, garnków, blatów, kafelków i podłóg. Do czyszczenia zacieków z wody powinniśmy jednak używać papierowych ręczników. Zdjęcie: pixabay.com

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *