Sprzątanie mieszkania przysparza ludziom wiele problemów. Po pierwsze podział domowych obowiązków zwykle jest dość płynny. Łatwo z tego względu o kłótnie. Po drugie sprzątanie zabiera nam mnóstwo czasu, a przez to okropnie nas męczy. Jak więc sprzątać z głową? Dobra muzyka, wolne popołudnie i… gąbka lub ściereczka do ręki. Zaczynajmy!
W jaki sposób sprzątać lodówkę? Jak zacząć?
Lodówka bardzo szybko przechodzi zapachami przechowywanych w niej potraw. Co więcej, one same przechodzą nawzajem swoim zapachem. Z tego względu trzymajmy się sztywnych zasad przechowywania żywności. Każda półka niech kryje coś innego. Na jednej półce stawiajmy produkty, które absolutnie do siebie pasują. Zawsze używajmy pojemniczków na żywność, szczególnie w przypadku produktów, które mają mocny zapach, a zostały już wcześniej otwarte.
Lodówkę sprzątajmy, jak radzą eksperci – np. Kim Woodburn i Aggie MacKenzie w książce „Porządek musi być” – raz na tydzień przed większymi zakupami. Przed sprzątaniem lodówki należy ją wyłączyć i wyjąc z niej wszystkie produkty. Wtedy też robimy selekcję: co wyrzucić, a co zostawić. Jeśli w lodówce unosi się nieprzyjemny zapach wstawić można do niej miseczkę z sodą oczyszczoną lub mieloną kawą. Pochłonie to nieprzyjemny zapach.
Kamień w toalecie i na metalowych częściach w kuchni lub łazience
Prostym domowym sposobem usuwania kamienia np. na kranach jest użycie coca-coli lub podobnych napojów. Cola również świetnie usuwa rdzę i wszystkie „mocne” zabrudzenia. Świetnie nadaje się do czyszczenia toalet, gdzie kamień zbiera się w dość dużych skupiskach.
Sprzątanie łazienki. Zacieki z wody i kafelki
Kafelki na ścianach łatwo przecierają się zwykłymi kuchennymi gąbkami. Przy czyszczeniu szkła lub plastiku przy prysznicu lepiej użyć jednak papierowych ręczników. Świetnie czyszczą zabrudzenia i zacieki z wody, a przy tym nie zostawiają smug. W ten sam sposób czyścimy lustra.
Plamy z pleśni na kafelkach najłatwiej usunąć octem. Mocne plamy i zabrudzenia czyścimy czystym octem, mniejsze – octem rozcieńczonym w wodzie. Co prawda, ocet kuchenny ma dość mocny i nieprzyjemny zapach, ale powoli w sklepach pojawiają się także octy myjące bez mocnego zapachu. Podobne zabrudzenia usunie się również przy użyciu amoniaku.
Tłusty nalot na kafelkach usuniemy przy użyciu zwykłej gąbki oraz mieszaniny wody z solą emską i płynem do mycia naczyń.