Dekoracje i dodatki świąteczne – kupione i zrobione samemu

Ledwie skończył się październik, a dookoła już wyrasta świąteczna atmosfera zbliżających się jeszcze bardzo powoli i ledwie pełgających w tle Świąt Bożego Narodzenia. W sklepach już widać pierwsze Mikołaje, czerwone i złociste bombki, a w tle przygrywa świąteczna muzyka. Również reklamy serwują nam podobne doznania. Warto ulec tej atmosferze i już teraz zastanowić się nad dekoracjami domu przygotowującymi do świąt.

Świąteczne bombki choinkowe

Najbardziej tradycyjną dekoracją świąteczną jest po prostu choinka. Kupienie drzewka świeżego lub sztucznego to wybór osobisty, ale lepiej pomyśleć nad nim już teraz. Bombki choinkowe można zacząć dokupować właśnie teraz, w listopadzie, kiedy w sklepach pojawiają się już wszystkie dekoracje, ale jeszcze w niższych cenach. Zresztą dzięki temu łatwiej rozplanować wydatki i uchronić domowy budżet przed nagłym grudniowym „krachem”.

christmas-189891_640

Warto pomyśleć o stylizacji tegorocznego drzewka, szczególnie zaś o kolorystyce wszelkich dodatków. Bardzo wykwitnie i pięknie wyglądać będą naturalne, zwykłe bombki w kolorze czerwieni i złota, z lekkim brokatem. Zdjęcie: pixabay.com

antique-christmas-ornaments-71899_640

Pokusić się można również o stylizację bardziej kolorową i różnokształtną, gdzie kolor nie musi grać pierwszych skrzypiec. Bombki mogą przyjmować różne kształty: od cukrowych domków, przez łezki do czerwonych Mikołajów. Zdjęcie: pixabay.com

 

Suszki i kolorowe zapachy w całym domu

Suszki z owoców i inne saszetki zapachowe możemy wykonać całkowicie sami. O tym pisaliśmy już wcześniej, mały poradnik znajduje się pod tym linkiem. W Święta warto jednak pomyśleć o stylizacjach bardziej pasujących do wystroju całego mieszkania i do panującej świątecznej atmosfery. Jako zapachów użyć można mandarynek i pomarańczy, które szczególnie w Polsce mocno kojarzą się właśnie z Bożym Narodzeniem, ale również cynamonu, choinki czy kawy. Można kupić specjalne olejki zapachowe i skropić w ten sposób szyszki, gałązki czy plecione koszyczki z wikliny zawieszane na szafkach.

aroma-2095_640

Pomysłów na stworzenie zapachowych elementów dekoracyjnych jest naprawdę wiele. Zdjęcie: pixabay.com

 

Wystrój Wigilijnego stołu

Zdjęcie: pixabay.co

Na Wigilijnym stole, oprócz dwunastu potraw, nie może zabraknąć również nastrojowych, ale stonowanych świec, które będą pasować do podniosłego, ale przecież radosnego okresu Świąt. Prawdziwy ogień w świecach czy w kominku to element mocno rozgrzewający i ocieplający mieszkanie również w sposób zmysłowy i oddziałujący nie tylko na ciało, ale na psychikę. Świece tworzą klimat tajemniczości, ale jednocześnie miejsca przytulnego i miłego, w którym chcemy przebywać.

Oczywiście, myśląc o dekoracjach, nie można zapomnieć również o odpowiedniej zastawie na stół, pasującego do tego szkła i pasujących sztućców. Talerze i półmiski najlepiej by były w kolorze białym lub kremowym. Salaterki i inne naczynia do podawania potraw mogą być kryształowe lub szklane. Należy również pomyśleć o zakupie ozdobnych serwetek. Można wybrać najprostszy biały model, a następnie samemu udekorować je przewiązując złotą czy czerwoną wstążeczką. Nie można również zapomnieć o odpowiednim rozłożeniu wszystkich elementów wokół talerza, jak nakazuje to savoir-vivre.

 

Pod talerzykami umieścić można symboliczne sianko, a na samym stole pachnące choinką gałązki oraz inne stroiki, które można wykonać samemu lub po prostu kupić.

plate-76362_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

Świąteczne stroiki i dodatki na stół

Na Wigilijnym stole nie może zabraknąć również malowanych, pięknych stroików świątecznych. Przygotowanie takich stroików można komuś zlecić, lub zając się tym samodzielnie. Rodzice pociech, które uczęszczają już do szkoły mają zazwyczaj możliwość zakupienia naprawdę ładnych stroików w szkole na wszelakich świątecznych kiermaszach. My przedstawiamy trzy propozycje inspiracji, które pomogą  w wyborze dekoracji najbardziej pasujących do stylu mieszkania i tegorocznych Świąt.

christmas-decoration-490860_640

Stroik ze świeżych gałązek, kolorowych wstążek w kropki, pasujących do nich bombek oraz dużego, przepięknie plecionego serca. Zdjęcie: pixabay.com

poinsettia-490853_640

Część wystroju szafki lub stołu. Odpowiednio połączone ze sobą bombki, z czerwoną mikołajową gwiazdą na czele. Otoczone pięknymi wstążeczkami w pasującej kolorystyce. Zdjęcie: pixbay.com

autumn-decoration-482618_640

Wręcz klasyczny stroik z typowym „gniazdem” stworzonym ze świeżych gałązek. Do tego szyszki, uzbierane jesienne liście i inne dodatki. Wszystko przewiązane przezroczysto-białą wstążeczką. Wykonany własnoręcznie w ten sposób słoiczek może służyć, jako świecznik. Zdjęcie: pixabay.com

 

Prezenty i „sytuacja” pod choinką

bow-22254_640

Zdjęcie: pixabay.com

Ubierając choinkę nie zapomnijmy o umieszczeniu pod nią przepięknie zapakowanych prezentów, na początku choćby sztucznych, które po prostu będą przypominały nam o nadchodzącej Wigilii. Takie dekoracje również można wykonać samemu. Za pudła posłużą nam stare pudełka po lodach, butach, czy domowym sprzęcie. Wystarczy tylko wybrać kolorowy papier i pasujące wstążki. Pierwsze piękne kokardy może nie będą zadowalające, ale już na pewno po którymś z kolei wiązaniu uzyskamy wręcz sklepowy wygląd dekoracji.

 

Zapanowanie nad ozdobami na zewnątrz

Osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych, czy wielorodzinnych, mogą pomyśleć również o wystroju typowo zachodnim, wręcz amerykańskim. Warto wtedy ozdobić nie tylko wnętrze domu, ale również jego część na zewnątrz. Posłużą nam do tego szczególnie kolorowe lampki zawieszane pod dachem lub na drzewkach przed domem. W oknach zawiesić można kolorowe stroiki z gałązek choinki i wielkich kokard. Ogólnie w podobnych aranżacjach niemal wszystkie „chwyty” są dozwolone. Święta mają być w końcu bogate, kolorowe i radosne! Wesołych Świąt!

Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *