Ledwie skończył się październik, a dookoła już wyrasta świąteczna atmosfera zbliżających się jeszcze bardzo powoli i ledwie pełgających w tle Świąt Bożego Narodzenia. W sklepach już widać pierwsze Mikołaje, czerwone i złociste bombki, a w tle przygrywa świąteczna muzyka. Również reklamy serwują nam podobne doznania. Warto ulec tej atmosferze i już teraz zastanowić się nad dekoracjami domu przygotowującymi do świąt.
Świąteczne bombki choinkowe
Najbardziej tradycyjną dekoracją świąteczną jest po prostu choinka. Kupienie drzewka świeżego lub sztucznego to wybór osobisty, ale lepiej pomyśleć nad nim już teraz. Bombki choinkowe można zacząć dokupować właśnie teraz, w listopadzie, kiedy w sklepach pojawiają się już wszystkie dekoracje, ale jeszcze w niższych cenach. Zresztą dzięki temu łatwiej rozplanować wydatki i uchronić domowy budżet przed nagłym grudniowym „krachem”.

Warto pomyśleć o stylizacji tegorocznego drzewka, szczególnie zaś o kolorystyce wszelkich dodatków. Bardzo wykwitnie i pięknie wyglądać będą naturalne, zwykłe bombki w kolorze czerwieni i złota, z lekkim brokatem. Zdjęcie: pixabay.com

Pokusić się można również o stylizację bardziej kolorową i różnokształtną, gdzie kolor nie musi grać pierwszych skrzypiec. Bombki mogą przyjmować różne kształty: od cukrowych domków, przez łezki do czerwonych Mikołajów. Zdjęcie: pixabay.com
Suszki i kolorowe zapachy w całym domu
Suszki z owoców i inne saszetki zapachowe możemy wykonać całkowicie sami. O tym pisaliśmy już wcześniej, mały poradnik znajduje się pod tym linkiem. W Święta warto jednak pomyśleć o stylizacjach bardziej pasujących do wystroju całego mieszkania i do panującej świątecznej atmosfery. Jako zapachów użyć można mandarynek i pomarańczy, które szczególnie w Polsce mocno kojarzą się właśnie z Bożym Narodzeniem, ale również cynamonu, choinki czy kawy. Można kupić specjalne olejki zapachowe i skropić w ten sposób szyszki, gałązki czy plecione koszyczki z wikliny zawieszane na szafkach.

Pomysłów na stworzenie zapachowych elementów dekoracyjnych jest naprawdę wiele. Zdjęcie: pixabay.com
Wystrój Wigilijnego stołu

Zdjęcie: pixabay.co
Na Wigilijnym stole, oprócz dwunastu potraw, nie może zabraknąć również nastrojowych, ale stonowanych świec, które będą pasować do podniosłego, ale przecież radosnego okresu Świąt. Prawdziwy ogień w świecach czy w kominku to element mocno rozgrzewający i ocieplający mieszkanie również w sposób zmysłowy i oddziałujący nie tylko na ciało, ale na psychikę. Świece tworzą klimat tajemniczości, ale jednocześnie miejsca przytulnego i miłego, w którym chcemy przebywać.
Oczywiście, myśląc o dekoracjach, nie można zapomnieć również o odpowiedniej zastawie na stół, pasującego do tego szkła i pasujących sztućców. Talerze i półmiski najlepiej by były w kolorze białym lub kremowym. Salaterki i inne naczynia do podawania potraw mogą być kryształowe lub szklane. Należy również pomyśleć o zakupie ozdobnych serwetek. Można wybrać najprostszy biały model, a następnie samemu udekorować je przewiązując złotą czy czerwoną wstążeczką. Nie można również zapomnieć o odpowiednim rozłożeniu wszystkich elementów wokół talerza, jak nakazuje to savoir-vivre.
Pod talerzykami umieścić można symboliczne sianko, a na samym stole pachnące choinką gałązki oraz inne stroiki, które można wykonać samemu lub po prostu kupić.

Zdjęcie: pixabay.com
Świąteczne stroiki i dodatki na stół
Na Wigilijnym stole nie może zabraknąć również malowanych, pięknych stroików świątecznych. Przygotowanie takich stroików można komuś zlecić, lub zając się tym samodzielnie. Rodzice pociech, które uczęszczają już do szkoły mają zazwyczaj możliwość zakupienia naprawdę ładnych stroików w szkole na wszelakich świątecznych kiermaszach. My przedstawiamy trzy propozycje inspiracji, które pomogą w wyborze dekoracji najbardziej pasujących do stylu mieszkania i tegorocznych Świąt.

Stroik ze świeżych gałązek, kolorowych wstążek w kropki, pasujących do nich bombek oraz dużego, przepięknie plecionego serca. Zdjęcie: pixabay.com

Część wystroju szafki lub stołu. Odpowiednio połączone ze sobą bombki, z czerwoną mikołajową gwiazdą na czele. Otoczone pięknymi wstążeczkami w pasującej kolorystyce. Zdjęcie: pixbay.com

Wręcz klasyczny stroik z typowym „gniazdem” stworzonym ze świeżych gałązek. Do tego szyszki, uzbierane jesienne liście i inne dodatki. Wszystko przewiązane przezroczysto-białą wstążeczką. Wykonany własnoręcznie w ten sposób słoiczek może służyć, jako świecznik. Zdjęcie: pixabay.com
Prezenty i „sytuacja” pod choinką

Zdjęcie: pixabay.com
Ubierając choinkę nie zapomnijmy o umieszczeniu pod nią przepięknie zapakowanych prezentów, na początku choćby sztucznych, które po prostu będą przypominały nam o nadchodzącej Wigilii. Takie dekoracje również można wykonać samemu. Za pudła posłużą nam stare pudełka po lodach, butach, czy domowym sprzęcie. Wystarczy tylko wybrać kolorowy papier i pasujące wstążki. Pierwsze piękne kokardy może nie będą zadowalające, ale już na pewno po którymś z kolei wiązaniu uzyskamy wręcz sklepowy wygląd dekoracji.
Zapanowanie nad ozdobami na zewnątrz
Osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych, czy wielorodzinnych, mogą pomyśleć również o wystroju typowo zachodnim, wręcz amerykańskim. Warto wtedy ozdobić nie tylko wnętrze domu, ale również jego część na zewnątrz. Posłużą nam do tego szczególnie kolorowe lampki zawieszane pod dachem lub na drzewkach przed domem. W oknach zawiesić można kolorowe stroiki z gałązek choinki i wielkich kokard. Ogólnie w podobnych aranżacjach niemal wszystkie „chwyty” są dozwolone. Święta mają być w końcu bogate, kolorowe i radosne! Wesołych Świąt!

Zdjęcie: pixabay.com