Czy schody z kamienia to dobry pomysł?

Urządzanie mieszkania czy domu to bardzo czasochłonne zajęcie. Nie dość, że wybranie odpowiednich elementów różnego rodzaju to proces długotrwały, to jeszcze wykonanie również swoje zajmuje. Ponadto wszystko musi zostać przemyślane dokładnie tak, żeby po jakimś czasie nie okazało się, że to jednak nie to. A jak wiadomo – spora część z wystroju wnętrza domu zostaje w nim na lat. Do tej grupy należą między innymi schody.

Spojrzenie przestrzenne

W zależności od planu domu schody mogą się znajdować przy wąskich lub szerszych korytarzach. Od tego między innymi uzależniona może być ich szerokość. Postawienie na schody marmurowe czy granitowe nie będzie wyglądało dobrze w każdym wnętrzu. Należy pamiętać, że schody wykonane z kamienia będą wyglądać dość monumentalnie, więc w mniej przestrzennych wnętrzach mogą sprawiać wrażenie przerysowania. By uniknąć takiego błędu, lepiej zwrócić się po pomoc do doświadczonego kamieniarza, który fachowym okiem oceni wnętrze naszego domu i dobierze odpowiedni rodzaj kamienia do schodów. Kolor danego materiału również jest w tej kwestii ważny. Jeśli zdecydujemy się na jasne bądź ciemne odcienie kamienia na schodach, trzeba liczyć się z tym, że to do nich będziemy musieli dopasować kolor ścian i sufitu.

Dlaczego kamień?

To, co decyduje o tym, dlaczego powinniśmy pokryć betonowe schody kamieniem to trwałość. Materiał, jakim jest kamień jest raczej odporny na zarysowania. Możemy cieszyć się jego świeżym wyglądem przez nawet kilkadziesiąt lat. Ale uwaga! To wszystko będzie tak działać, o ile odpowiednio zadbamy o pielęgnację takich schodów. A ta jest bardzo prosta. W niektórych przypadkach wystarczy tylko woda, jednak warto również zaopatrzyć się w specjalnie środki czyszczące, które zapewnią długotrwale nieskazitelny wygląd schodów. To, jaki rodzaj pielęgnacji kamienia zastosujemy, zależy również od jego typu. Na przykład schody marmurowe będą raczej mniej odporne na zabrudzenia niż granitowe, a to dlatego, że marmur nie jest tak twardy jak granit, a co za tym idzie – cechuje go niższa plamoodporność.

Choć kamień bywa kapryśny, schody z niego wykonane wyglądają bardzo urokliwie. Oczywiście ważny jest umiar, zatem należy obiektywnie ocenić, czy sprawdzi się w naszym wnętrzu. Schody powinny być wykonane z dużą precyzją. Dlatego jeśli zdecydujemy się na nie, warto poszukać dobrego fachowca. Ten zadba zarówno o przewóz materiału bez szkód, jak i o najwyższej jakości wykonanie. Dlatego warto szukać perełek wśród firm świadczących takie usługi.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *