10 dekoracji i pomysłów na urządzenie ogrodu

Jesień to świetny czas na porządki w ogrodzie i przygotowanie go do zimy. Z pewnością każda pora roku przynosi nam pomysły na inne ogrodowe aranżacje, wszystkie jednak łączyć mogą elementy wspólne, które jedynie zastępować będziemy dodatkami przyniesionymi nam przez naturę: świeżymi, pięknymi kwiatami wiosną, czy stroikiem z kolorowych liści jesienią.

1. Ogrodowy stół i krzesła – dodatki

Ogrodowy stół i krzesła nie muszą być nudne i bez wyrazu. Drewniane elementy sprawdzą się tutaj idealnie, nadając całości nieco rustykalnego wyglądu. Drewno malować można z każdą porą roku na inne kolory, a dobrze zabezpieczone przed wilgocią i zimnem powinno przetrwać latami. Ogrodowy stół udekorować można zebranymi, różnokolorowymi liśćmi, twardymi i ciężkimi misami na soki oraz świeże owoce wprost z sadu. Zresztą owoce są dobrą dekoracją również na kuchenny stół. Dekoracje w ogrodzie, które stawiamy na stole muszą być wykonane z ciężkich materiałów: wiatr i deszcz nie mogą być tutaj dla nas i dla nich przeszkodą.

apple-463960_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

2. Budka dla ptaków

Budki i mieszkanka dla ptaków są jednymi z bardziej popularnych i rozpowszechnionych dekoracji ogrodowych. Dobrze wykonana budka, która będzie się skrywała w mniej uczęszczanej części ogrodu, pozwoli nam na obserwowanie ptasiego życia od narodzin. Budkę lęgową wykonać można całkowicie samemu, wystarczy jedynie parę drewienek oraz kolorowa farba. Wielkość budki musi być dopasowana do gatunku ptaka, którego chcielibyśmy gościć w ogrodzie. Ta przedstawiona na zdjęciu byłaby świetnym mieszkaniem dla towarzyskiego Kowalika lub lubiącej słoninkę Sikorki.

bird-house-72332_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

3. Ogrodowa ława

Ława czy ławeczka w ogrodzie to mebel niezwykle pożądany. Po pierwsze, świetnie miejsce dla własnego odpoczynku oraz dodatkowe miejsce do siedzenia, kiedy zdecydujemy się na urządzenie grilla z przyjaciółmi. W sezonie jesienno-zimowym można solidną ławę przyozdobić różnymi dodatkami, przecież i tak będziemy na niej siadać rzadziej, a ogród podziwiać raczej zza okna ciepłego mieszkania.

autumn-474223_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

4. Stary rower to świetna dekoracja

Dekorację w ogrodzie wyczarować można praktycznie z każdej rzeczy. Na załączonym zdjęciu, jako inspirację do świetnego ogrodowego dodatku wykorzystano stary i nieużywany rower, model miejski. Dekorację taką wykonać można całkowicie samemu. Z przodu i z tyłu montujemy wiklinowe kosze, w których umieszczamy kwiaty doniczkowe i inne rośliny. Szczególnie dobrze będzie tu wyglądał bluszcz, który może później „zająć” resztę roweru. Ramę malujemy w fantazyjne kolory, a koła ozdobić można kolorowym materiałem przekładając go pomiędzy szprychami. Efekt końcowy będzie niesamowity!

bicycle-429396_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

5. Drewniane krzesła to świetnie miejsce na kwiaty 

Krzesła drewniane zjedzone przez korniki to nadal dobra dekoracja. Do siedzenia już się nie nadają, ale po małym „liftingu”, odnowieniu i ponownym zabezpieczeniu, krzesło takie może stać się świetnym dodatkiem dekoracyjnym do ogrodu. Ustawić na nim można kwiaty, donice, dodatki warzywne i ogrodowe sprzęty. Efekt, jak na załączonej fotografii – naprawdę miły dla oka.

chair-434839_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

6. Stylowa elewacja domu, pięknie zdobione okno i dekoracje dodatkowe

Ramę okienną pomalować można na różne kolory. Sama elewacja domu, lub jego części może stać się głównym elementem dekoracyjnym. Kolory wybierać można z pomysłem i wyobraźnią, na dużej przestrzeni prawie każdy z nich i w każdym połączeniu będzie wyglądał zadowalająco.

fachwerkhaus-401145_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

7. Wiata na drewno nie musi być nudna

Wiata na drewno najczęściej zbita jest ze zwykłych desek i najprostszego daszku. Tak zrobiona będzie posiadała swój urok tylko wtedy, kiedy zadbamy o jej otoczenie: równie solidne, twarde i proste. Obok drewna postawić można starą drewnianą okiennicę z donicami kwiatowymi. Do tego finezyjne konewki, wiaderka, pnie drzew czy doniczki.

holstabel-180972_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

8. Części od wozu i świeże warzywa

Świetnym dodatkiem dekoracyjnym do ogrodu, który z pewnością estetycznie rozświetli nasz ogród, będą dodatki od wozu np. wielkie koło lub cała drewniana „przyczepa”. Takie niecodzienne dekoracje zakupić można na internetowych aukcjach lub targach staroci. Cały ogród, jak i podobne dodatki, dodatkowo przystroić można świeżymi warzywami i owocami. Szczególnie piękne jesienią będą ogromne, pomarańczowe dynie, kapustki czy bakłażany.

pumpkins-504103_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

9. Stylowe, rustykalne okiennice

Przepiękne, otwierane okiennice z prawdziwego drewna zastosować można również w oknach nowoczesnych. Od przodu budynku wystarczy jedynie zmienić kolor ramek, oraz np. obkleić drewnem, a następnie całość „potraktować” postarzającym i tworzącym pęknięcia werniksem. Pod oknem umieszczamy drewnianą, dużą donicę z pięknymi, soczyście kolorowymi pelargoniami lub begoniami.

window-63249_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

10. Piękne donice i doniczki

Ścianę domu ozdobić można pięknymi naściennymi donicami w finezyjnych i ciekawych wzorach. Na zdjęciu, które służy nam, jako inspiracja, widzimy donicę z pięknie rzeźbioną głową kobiety. Pomysł projektanta był prosty: posadzić kwiaty, które udekorują przepiękną kamienną twarz, a jednocześnie stworzą długie, zielone włosy. Efekt końcowy: zdumiewający!

wall-14140_640

Zdjęcie: pixabay.com

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *